Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: ubutumpula - 02.10.23 - klo:12.18
-
Voiko grub:in fontin kokoon vaikuttaa ja jos voi niin miten?
-
Tuskin fonttikokoon sinänsä, mutta näytön tarkkuuteen kyllä, joka vaikuttaa sitten fonttikokoon epäsuorasti.
Periaatteessa kai riittää, kun etsit /etc/default/grub-tiedostosta rivin:
GRUB_GFXMODE=1280x1024
(joka voi olla kommentoitu ulos ja tarkkuus on varmasti jotakin muuta), korjaat halutun tarkkuuden (olettaen että Grub sitä tukee) ja ajat komennon:
sudo update-grub
-
Ei vaikutusta.
-
Mitä asetusta kokeilit? Periaatteessa mitä isompi tarkkuus, sitä pienempi fontti, koska se määritellään pisteinä, jotka pienenevät. Ja päinvastoin: mitä pienempi tarkkuus, sitä isompi fontti.
-
Kokeilin kaikki vaihtoehdot; ei vaikutusta.
-
Kokeilin kaikki vaihtoehdot; ei vaikutusta.
Huomasitko varmasti poistaa kommenttimerkin # rivin alusta ja suoritit muutosten jälkeen komennon sudo update-grub?
# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
GRUB_GFXMODE=1920x1080
Kannattaa tarkistaa käytettävissä olevat näyttötilat asetustiedoston ohjeessa neuvotusta vbeinfo-komennon listauksesta. Komento toimii siis GRUB-kehotteessa, johon pääset GRUB-valikon kautta c-näppäimellä.
-
Vaikka kaikki näyttötarkkuudet, jotka ovat mahdollisia, olen testannut, niin grub:in valikko pysyy samanlaisena. Ja sekin ohje, mikä grub:in defaultista löytyy (vbeinfo) ei ole edes käytössä, vaan sekin on videoinfo. Ehkä kannattaa käyttää jonkin toisen distron grub:ia, kun ovat sentään sopivamman kokoisia. Siinä vain sitten täytyy joidenkin päivitysten jälkeen käydä päivittämässä grub:pikin.
-
Mitä näyttötiloja videoinfo listasi? Ilmeisesti GRUB_GFXMODE-asetuksessa pitäisi määrittää myös näyttötilan värisyvyys eli esimerkiksi 24 bittinen tila valitaan asetuksella 1920x1080x24:
GRUB_GFXMODE=1920x1080x24
Voit myös katsoa mitä se toinen jakelu kirjoittaa grub.cfg:hen ja kopioida sieltä oikeat asetukset Ubuntuun.
-
Joo, näin on eli värisyvyys näkyi olevan 32. Sain uudemmalla ubuntulla (22.04) grub:in tottelemaan. Tässä, jota käytän (20.04) on jotain vikaa, kun hukkasi kokonaan /etc/default/grub:n eli väittää, kun laitan sudo update-grub, ettei löydä tuota grub:ia, vaikka listauksessa se siellä on. Ehkä juuri tässä onkin se vika. Mutta nyt laitoin tuon 22.04:n grub:in käyttöön. Täytynee päivittää jossain vaiheessa tuohon 22:04: ään. Toivottavasti tuo ongelma ei vie päivitystä kiville.