Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Ublinna - 08.01.22 - klo:05.07
-
Yritin alustaa levyn (tiedostojärjestelmä osio 2, 256 GB). Ilmoituksena tulee: virhe irrotettaessa tiedostojäjestelmää/
error unmouting/dev/sda2:target is busy (udisks-error-guark,14). Mikä avuksi, onko muuta mahdollisuutta poistaa levyn tiedot? Ajatuksena viedä läppäri jätteeksi (tietoturva).
-
Lyöt vasaralla sen rikki. ::)
-
Tai poraat reikiä kiekkoihin (kiintolevy)/muistipiireihin (SSD).
-
Yritätkö tehdä tyhjennystä kyseiselle levylle asennetusta järjestelmästä käsin? Se ei onnistu. Asennustikulta sen pitäisi kyllä onnistua.
-
Miten asennustikulta?
-
Miten asennustikulta?
Lataat Ubuntun asennus-ison netistä.
Kirjoitat sen dd:llä tikulle, esimerkiksi:
dd if=ubuntu-20.04.5-desktop-amd64.iso of=/dev/sdX bs=100M
Ja nyt tarkkana: vaihdat tuosta komennosta tuon X:n oikeaksi kirjaimeksi, jotta se viittaa siihen tikkuusi. Tarkista asia kolmeen kertaan ennen kuin painat enteriä.
Määrität biossista koneen buuttaamaan ensimmäiseksi tikulta.
Buuttaat koneen tikulta ja alustat levysi haluamallasi tavalla.
-
Ohjeita tikun tekoon ja tikulta käynnistämiseen: https://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_USB-tikulle (https://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_USB-tikulle)
-
Miten asennustikulta?
Tarvitset sen Ubuntun asennustikun tai käytännössä minkä tahansa Linux-jakelun asennustikun. Jos sellaista ei ole valmiiksi, niin voit ladata levykuvan netistä ja tehdä siitä tikun. Nykyään se onnistuu klikkaamalla ladattua levykuvaa oikealla hiirennapilla ja valitsemalla avauksen sovelluksella Levykuvan kirjoittaja. Kun sinulla on tuollainen tikku, käynnistä kone kyseiseltä tikulta, kuten käynnistäisit Ubuntun asennuksen, mutta valitse käynnistyttyä asennuksen sijaan kokeilu. Sen jälkeen voit käyttää Levyt-ohjelmaa kiintolevyn ylikirjoittamiseen.
Syy miksi kone on käynnistettävä toiselta levyltä (muistitikulta) on, että levylle asennettu järjestelmä käyttää levyä eikä siksi anna tehdä siihen suuria muutoksia. Muistitikulta käynnistettäessä käytetään vain muistitikulla olevaa järjestelmää ja kiintolevylle voi tehdä vapaasti muutoksia.
Suosittelen sitten valitsemaan Levyt-ohjelmasta ylikirjoituksen. Pelkkä tyhjennys ja uusien osioiden luonti ei tuhoa levyllä olevia tietoja pysyvästi. Ylikirjoitus vie kuitenkin huomattavasti enemmän aikaa ja riippuu levyn nopeudesta ja koosta, joten se kannattaa jättää ruksuttamaan vaikkapa yön yli jonnekin muualle kuin makuuhuoneeseen. :)