Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: pertti68 - 08.11.21 - klo:19.51
-
Asensin uudestaan puhtaana asennuksena Ubuntu Maten ja kaikki toimi hyvin. Mutta päivitysten asentamisen jälkeen (ja uudelleen käynistämisen )kun yritan asentaa lisää ohjelmia, järjestelmä ei hyväksy salasanaa, vaikka sen kirjoittaa oikein. Ohjelmien asentaminen kysyy sudo salasanaa, mutta kun olen kolme kertta kirjoittanut oikean salasanan ,tulee ilmoitus ettei minulla ole oikeutta suorittaa tätä toimenpidettä. Päivitysten jälkeen salasana toimi, mutta kun käynnistin koneen uudelleen, ilmeni tämä ongelma.
Mistähän tässä voi olla kysymys ja miten asian voisi korjata
-
Onko sinulla joitakin erikoismerkkejä tai ääkkösiä siinä sun salasanassa? Ehkä nuo seikat voivat tehdä kiusaa.
-
Villi veikkaus. NumLock tai CapsLock.
Toinen vaihtoehto on, että näppislayout on eri.
setxkbmap us
ja kokeile salasanaa...
ja jos ei sillä toimi, niin
setxkbmap fi
- Edit mikäli et ole salannut kansioita, niin voit recovery-tilan avulla resetoida salasanasi.
-
No ei tuon pitäisi kyllä mahdollista olla. Itsellä tuli töissä vastaan sellainen, että kone heitti jossain firmispäivityksessä ärsyttävästi numlockin pois käytöstä ja olin tottunut kirjoittamaan numerot sillä.
Eli kannattaa nyt varmistaa nuo perinteiset Caps Lock ja Num Lock ensimmäisenä. Yksi voisi tietysti olla, että merkistö on vaihdettu vääräksi, mutta sen näkee tietysti helposti kun avaa jonkin sovelluksen ja kokeilee kirjoitella erikoismerkkejä, että ne löytyy normaaleilta paikoiltaan.
-
Kiitos vastauksista mutta capslok ei ole päällä, näppäimistö on suomalainen ja merkilistä on ,että kun avaan ghorme selaimen, se hyväksyy avainnipun lukituksen poistossa tämän salasanan. Mutta kun yritän asentaa ja vaaditaan tunnistautumista, siinnä tulee tämä virheilmoitus.
[org.freedesktop.PolicyKit.Error.NotAuthorized: ('system-bus-name', {'name': ':1.79'}): org.debian.apt.install-or-remove-packages/code]
Tutkin ongelmaa netin kautta ja löysin Ask Ubuntu yhden tällaisen vastauksen
Vaikuttaa, että käytäntösarjan todennusagenttia ei ole käynnistästetty käynnistyssovellusohjelmassa.
Lisää alla oleva rivi käynnistyssovelluksiin.
/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
Löysin kyllä tuon policykit kansion mutta siellä ei ole kuin tiedostot polkit-agent-helper-1 ja polkitd. Pitäisikö minun luoda uusi tiedosto ja kirjoittaa siihen tuo rivi . Edit. Yritin luoda uuden tiedosto mutta se ei onnistu.
-
Löysin kyllä tuon policykit kansion mutta siellä ei ole kuin tiedostot polkit-agent-helper-1 ja polkitd. Pitäisikö minun luoda uusi tiedosto ja kirjoittaa siihen tuo rivi . Edit. Yritin luoda uuden tiedosto mutta se ei onnistu.
GNOME:n polkit-autentikaatioagentti taitaa puuttua kokonaan järjestelmästäsi, ja sovellusvalikoima tarvitsee sen. Asenna puuttuva paketti apt:llä:
sudo apt install policykit-1-gnome
Kirjaudu ulos työpöydältä ja takaisin sisään. Kokeile sitten, onnistuuko sovellusten asentaminen sovellusvalikoimasta.
-
Tuo MN antama neuvo tepsi, nyt taas onnisuu asennukset. Kyllä tää on hieno foorumi kun löytyy paljon asiantuntevaa apua ja nopeasti. :)
Merikitsen Ratkaistuksi