Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Rautamiekka - 29.09.06 - klo:20.27
-
javasta on tehty Update 9 jo ja seurasin wikin ohjeita Update 8:lle. Nyt sitten satuin suorittamaan komennon sudo ln -s /usr/java/jre1.5.0_08/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so vaikka piti laittaa 09. Miten saan kumottua tai jotain tuon komennon ? Täytyy myös poistaa koko java kun sen kansio on Työpöydällä (en tajunnut sulkea Adeptia joten en saanut sitä /usr-kansioon).
-
sudo ln -s
Koska se on symbolinen, ei todellinen linkki, niin poistat sen symbolisen linkin/tiedoston/hakemiston/mikäsenytsattumilloinkinolemaan ja teet uuden.
Sitä tiedostoa tai hakemistoa, mihin viitataan, et poista.
Ystävällisin terveisin Asmo Koskinen.
-
Ai että java ei ole asennettu, vaan se on Työpöydälläni ? ookoo ... mutta sitä symboolista linkkiä tai edes sen kansiota ei näy Konquerorissa.
EDIT: miten Konsolessa poistetaan tiedosto/kansio ?
EDIT: aaahhh löysin vanhoja tekstejä selatessani aihetta 'Javan (J2RE 1.5) asentaminen ja OpenOfficen nopeuttaminen':
sudo rm /usr/lib/firefox/plugins/libjavaplugin.so jossa selvästikin rm=remove
-
ärrrr en voi kirjoittaa /usr/ kansioon >:( miten tuokin korjataan ?
-
ärrrr en voi kirjoittaa /usr/ kansioon >:( miten tuokin korjataan ?
Ei ole todellista enää! Sinulla on jo 86 viestiä tälle foorumille etkä vieläkään osaa käyttää sudo:a
Voisitko mitenkään keskittyä vaikkapa puoli tuntia tämän lukemiseen: http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
-
jouni@VanhaKubuntu:~$ sudo rm /usr/java/jre1.5.0_08/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so
rm: cannot remove `/usr/java/jre1.5.0_08/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so': No such file or directory
jouni@VanhaKubuntu:~$
Kummallista, että tuo väittää tiedoston puuttuvan VAIKKA selvästikin se teki sen mutta kansiota ei näy (kun koitin käyttää samaa symbolisen linkin luontikoodia 09:lle, se väitti tiedoston olevan jo olemassa ...)
Fine yritän lukea tuota wikiä tarkemmin ...
-
Toveri auttoi ja homma ratkaistiin.
-
Toveri auttoi ja homma ratkaistiin.
Kiva kun kerroit meille miten se ratkaistiin.
-
Olen kuulolla. Jospas vaikka se kaverisi auttaisi meitä muitakin ?
munakuutio-
-
Sori, mutta en enää edes muista miten. Jokin wikin vanhempi suomenkielinen java-ohje se oli ...
EDIT: sattumalta löysin Ff:n sivuhistoriasta osoitteen toverin antamaan artikkeliin.
http://devnet.fi/~inf/w/index.php?title=Java