Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: Snufkin - 21.03.21 - klo:21.48
-
Printterimurheita. Tuo canon iP7250 tulostin, joka on toiminut Ubuntu 16.04:sen kanssa ei nyt asennu Xubuntu 20.04:seen. Printers-apuohjelma ei löydä siihen sopivaa ajuria omista databaseistaan eikä laajemmalla search-haulla (ilmeisesti verkosta)
Valmistajan sivuilta löytyy vain tällainen rpm-paketti, jonka kanssa en osaa eteenpäin
https://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/printers/inkjet/pixma_ip_series/pixma_ip7250.html?type=drivers&language=en&os=linux%20(64-bit)
Netistä sain sen verran tietoa, että minun pitäisi löytää josta sopiva .ppd-tiedosto ja asentaa se jonnekin.
Miten tästä eteenpäin?
-
Gutenprint-ajurissa on tuki tuolle mallille. Varmista, että printer-driver-gutenprint on asennettuna:
sudo apt install printer-driver-gutenprint
-
Löysin myös tällaisen Debian-paketin. Sen kun purkaa, niin kansioon ilmestyy install.sh-tiedosto. En uskalla jaa sitä vielä komentotulkissa, kun en halua sekoittaa mitään enempää.
https://printerdrivers.com/canon-pixma-ip7250-driver/
-
Gutenprint-ajurissa on tuki tuolle mallille. Varmista, että printer-driver-gutenprint on asennettuna:
sudo apt install printer-driver-gutenprint
Eipä ollut asennettu. Kiitos, nyt pelittää. :D