Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Leko - 17.10.20 - klo:12.44

Otsikko: Ubuntu 20.4 ja verkon valinta [Ratkaistu]
Kirjoitti: Leko - 17.10.20 - klo:12.44
U 18:ssa oli polku verkko > muut sijainnit > yhdistä palvelimeen: Anna palvelimen osoite. Tätä käyttäen sain talteen käyttämäni verkkojen osoitteet, ja homma toimi tutusti ja notkeasti.

Nyt 20- versiossa tätä mahdollisuutta ei näy olevan. Esim FileZilla ei oikein minua miellytä. Mitäpä tehdä että löytyisi, tai mitä tilalle. Olisiko ehdotuksia.
Otsikko: Vs: Ubuntu 20.4 ja verkon valinta
Kirjoitti: nm - 17.10.20 - klo:13.25
Kun avaat tiedostoselaimeen "Muut sijainnit", ikkunan alareunaan ilmaantuu kehote, johon voit syöttää yhdistettävän palvelimen osoitteen.

Yhdistämisen jälkeen palvelin näkyy vasemman reunan valikossa ja voit luoda sille halutessasi kirjanmerkin hiiren oikealla painikkeella avautuvan kontekstivalikon kautta.

Otsikko: Vs: Ubuntu 20.4 ja verkon valinta
Kirjoitti: Leko - 17.10.20 - klo:14.15
No siellähän se!
Enpä hoksannut tuolta katsoa. Se on sitä kun yksin tuhertaa, eikä ole tarpeeksi uteliaisuutta tutustua mahdollisuuksiin.

Kiitos!