Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: epiphone - 17.06.18 - klo:22.40

Otsikko: Debian Stretch 9 + Xfce + huawei E392 nettimokkula [RATKAISTU]
Kirjoitti: epiphone - 17.06.18 - klo:22.40
Debian Stretch 9 + Xfce + Huawei E392 nettimokkula.


Tällä kertaa potilaana HP Compaq pöytäkone Debian 32-bit käyttöjärjestelmä.

Yritän saada nettiyhteyden toimimaan tuon Huawei E392 nettimokkulan kanssa.

Nyt vain on niin ettei se onnistu.

Minulla on nyt tässä varajärjestelmänä reititin, jossa tuo mokkula on,  ja reitittimestä saan verkkokaapelilla netin pelaamaan.

Tarkoitus olisi kuitenkin saada toimimaan tuo mokkula tässä koneessa...  :-\

Mitä pitäisi tehdä??
Otsikko: Vs: Debian Stretch 9 + Xfce + huawei E392 nettimokkula
Kirjoitti: nm - 17.06.18 - klo:23.42
Ei tainnut toimia edellisellä kerrallakaan Debian 8:ssa? https://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=48999.0

Yritätkö Wicd:llä vai NetworkManagerilla? Kannattaa kokeilla molempia.

Missä vaiheessa homma menee pieleen? Mitä lsusb listaa, kun tikku on kytkettynä koneeseen?
Otsikko: Vs: Debian Stretch 9 + Xfce + huawei E392 nettimokkula
Kirjoitti: ubu1604 - 18.06.18 - klo:08.17
Asenna usb-modeswitch (https://packages.debian.org/stretch/usb-modeswitch) ja usb-modeswitch-data (https://packages.debian.org/stretch/usb-modeswitch-data). Vanhoja mutta mokkulaksi kelpaavia Android puhelimia saa nykyään kympillä jotka ovat varmasti toimivia.
Otsikko: Vs: Debian Stretch 9 + Xfce + huawei E392 nettimokkula
Kirjoitti: epiphone - 18.06.18 - klo:19.48
Asenna usb-modeswitch (https://packages.debian.org/stretch/usb-modeswitch) ja usb-modeswitch-data (https://packages.debian.org/stretch/usb-modeswitch-data).

Tämä ohje auttoi. Asensin synapticilla tuon usb-modeswitchin ja kaksi muuta pakettia tuli mukana. Nyt mokkula yhteys pelittää.

Kiitokset taas auttajille.  ;D