Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Kuisma - 14.09.06 - klo:19.41

Otsikko: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: Kuisma - 14.09.06 - klo:19.41
Elikkäs asensin tässä nyt itsellenikin Ununtun wintoosan rinnalle. Kun käynnistän koneeni uudelleen eteeni lävähtää liian monta boottausvaihtoehtoa ubuntun puolelta mm. kaksi eri kernelin versiota. Miten saisin asian hoidettua niin, että kaikki "turhat" boottausvaihtoehdot katoaisivat? Ja miten saan tästä mukana tulleesta Firefoxista suomenkielisen? Kysympä siksi, etten tekisi mitään vakavaa.
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: Regel - 14.09.06 - klo:19.50
Anna olla ne 2 eri kernelin versiota bootissa, jos vaikka uudempi menee rikkipoikki.

mozilla-firefox-locale-fi-fi   tuollasen paketin etsit ja asennat:
Järjestelmä -> Hallinta-> Synaptic -> Oma salasanasi -> etsi
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: Kuisma - 15.09.06 - klo:15.38
Sain ketun suomenkieliseksi, mutta haluan pitää vain yhden kernelin bootissa.
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: janne - 15.09.06 - klo:15.43
haluan pitää vain yhden kernelin bootissa.

eli jos kernelpäivitys menee ketuiksi, niin haluat mielummin säätää konetta kuntoon live-cd:ltä kuin käyttää sitä suoraan vanhalla kernelillä? no, kai niinkin saa tehdä jos välttämättä haluaa.

ammu itseäsi jalkaan näin:
Koodia: [Valitse]
$ sudo gedit /boot/grub/menu.lst
etsi rivi jolla lukee:
Koodia: [Valitse]
# howmany=all
ja muuta se muotoon:
Koodia: [Valitse]
howmany=1
ja jos haluat vaikeuttaa elämää vielä entisestään, niin muuta myös rivi:
Koodia: [Valitse]
# alternative=true
muotoon:
Koodia: [Valitse]
alternative=false

talleta tiedosto ja suorita komento:
Koodia: [Valitse]
$ sudo update-grub
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: Kuisma - 15.09.06 - klo:16.18
no en siiten tee sitä, mutta kuinka monta kerneliä grubissa säilyy?
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: audi - 15.09.06 - klo:16.34
Elikkäs asensin tässä nyt itsellenikin Ununtun wintoosan rinnalle. Kun käynnistän koneeni uudelleen eteeni lävähtää liian monta boottausvaihtoehtoa ubuntun puolelta mm. kaksi eri kernelin versiota.

Olen etsinyt synapticilla sanalla linux image tms ja sen jälkeen poistanut ylimääräiset, vanhemmat kernelit, jolloin ne poistetaan myös grubista. Hyvällä tuurilla uusi kernel toimii.  ;)
Otsikko: Re: Säätöä boottauksesta ja muusta.
Kirjoitti: janne - 15.09.06 - klo:17.34
no en siiten tee sitä, mutta kuinka monta kerneliä grubissa säilyy?

niin paljon kun niitä on asennettuna. kun poistat vanhoja kerneleitä paketinhallinnan kautta, niin ne katoavat myös grubista. jos taas tuohon jo mainitsemaani kohtaan whomany laittaa arvon kaksi, niin silloin niitä näkyy kaksi (jne.) riippumatta siitä kuinka monta niitä on asennettuna. tai siis tietysti niitä näkyy enintään niin monta kuin kerneleitä on asennettuna.