Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: jampales - 29.09.16 - klo:14.14

Otsikko: Serverin asennus ja siihen hyvä käännös-ohjelma.
Kirjoitti: jampales - 29.09.16 - klo:14.14
Aikomuksena web sivujen teko.Avoimen koodin https://fi.wordpress.org/     (https://fi.wordpress.org/) olisi tarkoitus asentaa.Lisäksi joku kunnollinen käännös ohjelma koska Google translate ei oikein täytä kaikkia toiveita.
Päässä pyörii ajatus serveristä johon asentaisin edellä mainitut mutta servereistä ei ole mitään hajua käytännön tasolla.

Mikähän olisi hyvä ns.pakettiratkaisu ?

Ps. http://www.omegat.org/fi/omegat.html (http://www.omegat.org/fi/omegat.html) ohjelmaa katselin, ei ole aivan aloittelijalle tarkoitettu.

Kiitti ehdotuksista ja lisäkysymyksistä. :o
Otsikko: Vs: Serverin asennus ja siihen hyvä käännös-ohjelma.
Kirjoitti: nm - 29.09.16 - klo:19.55
Google Translate on ehkäpä paras saatavilla oleva automaattinen konekääntäjä. Tarkempia käännöksiä varten pitäisi etsiä kaupallisia ratkaisuja, jotka on opetettu toimimaan hyvin jollain tietyllä aihealueella.

OmegaT:n kaltaiset ammattikääntäjien aputyökalut ovat eri juttu.
Otsikko: Vs: Serverin asennus ja siihen hyvä käännös-ohjelma.
Kirjoitti: jampales - 29.09.16 - klo:20.10
Googlen käännöksien jäljiltä on vielä aika paljon korjattavaa.Olin lukevinani jostakin että olis saatavana ilmaisia kielikanta tiedostoja vai mitä ne nyt onkaan.

Mitä ehottasit tuohon serveri kysymykseen ?
Otsikko: Vs: Serverin asennus ja siihen hyvä käännös-ohjelma.
Kirjoitti: nm - 29.09.16 - klo:20.21
Googlen käännöksien jäljiltä on vielä aika paljon korjattavaa.

Jep. Valitettavasti se on nykyinen tilanne. Ehkä 5 - 10 vuoden kuluttua ollaan jo pidemmällä.


Mitä ehottasit tuohon serveri kysymykseen ?

Nettisivujen hostausta tarjoava pilvipalvelu on helpoin tie, jos olet kiinnostunut enemmän sivujen teosta kuin palvelimen ylläpidosta. Wordpressin tapauksessa vaikkapa https://wordpress.com/