Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: juhakki - 05.09.06 - klo:17.22
-
Asensin tänään tämän sivun ohjeilla (http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=87001&highlight=amsn+fonts)http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=87001&highlight=amsn+fonts[/url] aMsn:n. Kaikki meni tähän asti hyvin, eli sain normaalia nätimmät fontit ja ohjelma tuntui toimivan..sitten tuli ilmoitus aMsn:n päivityksestä, ja asensin sen. Sen jälkeen ohjelma ei ole käynnistynyt, vaikka olen ensin poistanut sen (apt-get remove amsn) ja asentanut uusiksi. Graafisella puolella käynnistettäessä ohjelmaa lataa aikansa, mutta lopettaa sitten, eikä mitään tapahdu. Päätteessä tulee virheilmoitus 'muistialueen ylitys'..Missä vika voisi piillä? Käyttiksenä Ubuntu 6.06
-
Hakemistossa ~/.amsn saattaa piillä syy toimimattomuuteen.
Koita komentoa rm -r ~/.amsn
tuo poistaa sen hakemiston, jolloin menetät kaikki asetuksesi kyseisestä ohjelmasta, mutta voit myös siirtää tuon kansion varmuuskopioksi mv ~/.amsn ~/.backup_amsn
jolloin amsn seuraavalla käynnistyskerralla luo puhtaan profiilin, johon voit alkaa siirtämään käsin vanhoja asetuksiasi kunnes vastaan tulee asetus, joka kohdallasi hajottaa amsn:n.
Jälkimmäinen tapa on suositeltavampi, koska sen avulla on mahdollisuus löytää syy alkuperäiseen ongelmaan.
-
Sain toimimaan tuon taas sillä samalla paketilla, eli latasin sen sivun ohjeen mukaan..voinko jotenkin ohittaa tuon päivityksissä, että järjestelmä päivittyisi muuten, mutta tuota aMsn:ää ei..?
-
Toki, avaa synaptic ja hae näkyville amsn paketti. Valitse valikosta Paketti kohta: "Lukitse versio".