Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: epiphone - 15.08.16 - klo:21.26

Otsikko: Lenovo Thinkcenter 6077 A1G -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä
Kirjoitti: epiphone - 15.08.16 - klo:21.26
Lenovo Thinkcenter 6077 A1G  -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä. :-[

Minulla on täällä mökillä tuollainen toipilas pöytäkone. Se on entinen yrityskone, merkki Lenovo.
Oireet alkoivat tuossa kesällä. Kone lähti käyntiin, mutta kuvaruutu pysyi mustana.

Ja välillä kaikki toimi taas normaalisti.

No sitten tuli parit kerrat Kernel-panicit. Ruutuun tuli kauheasti tekstiä (mitä en ymmärtänyt), lopussa luki kernel-panic. Vaihdoin myös näyttöä välillä ja sekin auttoi muutamaksi ajaksi. Mutta taas temppuilu jatkui. Ja se jatkui muun muassa ajoittaisilla jäätymisillä, eĺi mikään hiiren tai näppäimistön painallus ei wörkkinyt.

Tuossa on Intelin sisuskalut. Ja näytönohjaimena on Intelin emolevylle integroitu näytönohjain.

Nyt kysynkin. Voisiko tuo ongelma olla tuossa integroidussa näytönohjaimessa?
Tämähän on ns. lowprofile kone. Joten, jos koittaisin erillisellä näytönohjaimella, niin tuon näytönohjaimen tulisi olla lowprofile. Auttaisikohan tuollainen erillinen näytönohjain tässä tapauksessa?

Onko suosituksia näytönohjaimeksi? Tuolla koneella ei pelata. :-X

Käyttöjärjestelmänä on Debian Wheezy -64 bit. ;)
Otsikko: Vs: Lenovo Thinkcenter 6077 A1G -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä
Kirjoitti: Tomin - 15.08.16 - klo:21.49
Onko muistit testattu? Se on helpoin testattava ja yksi mahdollinen syy tämmöisiin ongelmiin. Myöskin halvimmasta päästä korjata tyypillisen pöytäkoneen tapauksessa. Käynnistysvalikossa (Grub) pitäisi olla memtest-vaihtoehto, joka suorittaa muistitestin automaattisesti. Anna sen pyöriä ainakin ylsi kierros (pass). Se kyllä ilmoittaa selkeästi, jos tuli virheitä.

Jos vielä saa kernel panicin niin, että tulee ne tulosteet, ota kuva. Siitä voisi selvitä onko vika mahdollisesti jossain tietyssä ajurissa tai laitteessa. Sekin olisi hyödyllinen tieto, jos se panic tulisi eri paikasta eri kerroilla.
Otsikko: Vs: Lenovo Thinkcenter 6077 A1G -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä
Kirjoitti: epiphone - 15.08.16 - klo:21.54
Ei ole muisteja testattu, mutta täytyypä koittaa.
Otsikko: Vs: Lenovo Thinkcenter 6077 A1G -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä
Kirjoitti: epiphone - 15.08.16 - klo:22.40
Nyt on muistit testattu ja hyviksi havaittu :)
Otsikko: Vs: Lenovo Thinkcenter 6077 A1G -64bit Debian Wheezy -> jäätyy välillä
Kirjoitti: epiphone - 20.08.16 - klo:14.33
Nyt olen ollut tällä "jäätyvällä" koneella matkassa viikon, ja mitään ongelmia ei ole ilmennyt. Mutta jatketaan testiä.

Tämä on tosin nyt mökin kakkoskone, kun kerkesin jo ostamaan uuden käytetyn koneen. 8)