Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Astireloth - 08.10.05 - klo:19.45
-
Hei!
Asensin tänään Linux Ubuntun ja olen vielä hieman hakoteillä :D.
Yritän poistaa yhtä tiedostoa ja se antaa virheen, että minulla ei ole oikeuksia muokata tiedoston ala tai yläkansiota.
Miten saan itselleni käyttöjärjestelmän kaikki oikeudet käyttööni?
- Astireloth
-
Miten saan itselleni käyttöjärjestelmän kaikki oikeudet käyttööni?
kirjoittamalla komennon eteen sudo.
-
ja jos haluat graafisesti sekoittaa järjestelmän niin avaa konsoli ja kirjoita siihen sudo nautilus
ja kyllähän rupeaa tiedostot poistumaan graafisesti :)
-
tota en oo tienny olin jo kirjoittamassa chmod:sta kunnon opasta ;D
-
se konsoli löytyy sovellukset/järjestelmätyökalut tota mä en tiennyt silloin kun asensin ubuntun niin jos et tiennyt niin nyt tiedät. 8)
-
ja jos kyseessä breezy (5.10) niin se löytyy
Sovellukset > apuohjelmat > pääte
;)
ja salasanaksi laitetaan se sama jolla kirjauduit sisään ......
-
Konsolin saa kätevästi myös auki näin: hiiren oikean klikkaus työpöydän päällä ja valitaan avaa pääte.
-
Mulla tulee se ongelma tuossa että kun annan jotain komentoa vaikkapa tuo sudo nautilus ja sitten kun se kysyy salasanaa niin näppäimistö ei pelaa enää siinä tilanteessa, meinaan vaikka kuinka painelee niin mitään tekstiä ei ilmesty siihen.
-
Kokeileppa nyt kuitenkin vain kirjoittaa se pääkäyttäjän salasana siihen ja sitten enter niin voit yllättyä....
-
Sitähän mie koetankin justiinsa kirjoittaa siihen mutta kun siihen ei ilmesty sitä tekstiä...
Edit. kyllä onnistuin saamaan laitettua sen salasanan siihen, mutta vaikka annan sen oikean niin se väittää että salasana on väärä?
Edit2. No nyt alkoi toimimaan, aloittelijan ongelmia (asensin ubuntun vasta tänään) ;D