Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: pikkalle - 09.03.16 - klo:23.00
-
Minulla on Garmin-navigaattori, jossa on ilmaiset päivitykset eli saan päivittää laitteen ilmaiseksi 4 kertaa vuodessa. Olen päivittänyt navigaattorin aiemmin vanhalla Win XP-koneella, mutta nyt Garmin ei enää tarjoa tukea XP:n päivitysohjelmalle. Olen nyt ongelmissa, sillä minulla on ainoastaan Linux-koneita tai XP-koneita.
Nyt kysynkin visailta UBUNTU-miehiltä, miten Garmin navigaattorin voi päivittää Linux-koneella. En ole Garminin sivuilta löytänut Linuxile tarkoitettua päivitysohjelmaa, joten joku konsti pitäisi nyt keksiä. Miten muut Linux-miehet ovat ratkaiseet tämän ongelman?
-
Olisiko tästä sivusta apua? http://developer.garmin.com/open-source/linux/
Googlella haku "updating garmin navigator with linux" tuotti myös kaikenlaista mielenkiintoista kuten openstreetmap aineiston käyttö garminin laitteilla jolloin kartat saa pidettyä ilmaiseksi ajantasalla.
-
Itse olen homman hoitanut ajamalla winroskaa virtualboxissa.
winroskan imaget saa jopa ilmaiseksi m$:lta.
https://dev.windows.com/en-us/microsoft-edge/tools/vms/linux/
-
winroskan imaget saa jopa ilmaiseksi m$:lta.
Kiitos tästä vinkistä! Jos se toimii, niin tarjoan ipan, jos joskus törmätään...
-
Itse olen homman hoitanut ajamalla winroskaa virtualboxissa.
winroskan imaget saa jopa ilmaiseksi m$:lta.
https://dev.windows.com/en-us/microsoft-edge/tools/vms/linux/
Miten tuo asennetaan? M$:n ohje on todella epäselvä... Neuvovat kyllä, miten zippi puretaan (ihan kuin sitä ei tiedettaisi...). Mutta kun arkilla napsauttaa zipin päälle, niin se alkaa ilmeisesti heti purkaa sitä jonnekin. Mutta minne? Miten saan selville, mihin se tiedosto menee? Nyt se täytti juuriosioni kokonaan! Pahus. Locate ei läydä mitään IE10 -alkuista tiedostoa...
Zipissä on sisällä seuraavaa:
ari@ari:~/tmp$ unzip -v IE10.Win8.For.Windows.VirtualBox.zip
Archive: IE10.Win8.For.Windows.VirtualBox.zip
Length Method Size Cmpr Date Time CRC-32 Name
-------- ------ ------- ---- ---------- ----- -------- ----
6458540032 Defl:N 6373508416 1% 2014-11-28 13:04 d27eb70c IE10 - Win8.ova
-------- ------- --- -------
6458540032 6373508416 1% 1 file
ari@ari:~/tmp$
Mutta mihin se purkaantuu?
Millä tavalla tuo pitäisi asentaa Virtualboxiin? Tästä M$:n ohje ei kerro mitään. Ainakaan DVD:lle tuo ei mahdu...
T. Ari
-
Purat sen zipin minne hyvänsä ja klikkaat sitä purettua tiedostoa hiiren oikealla "Avaa virtualboxilla" jne. Siitä eteenpäin menee ihan klikkailemalla "Next" -tyyliin. Virtualbox pitää tietysti olla asennettuna sitä ennen.
edit: Minulla siis zipin sisällä oli vain yksi tiedosto, jonka sai avatuksi suoraan Virtualboxiin.
-
Muista asentaa myös virtualboxin extensionit. Kannattaa ehkä asentaa uusin vbox oraclelta. Pakettienhallinnassa ei taida kovin tuore versio olla, eikä tainnut olla extensioneitakaan sieltä suoraan saatavilla.
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Sitten ei ilmeisesti Ubuntussakaan toimi vielä USB laitteet virtualboxissa enennkuin lisäät käyttäjänimesi vboxusers ryhmään, joko graafisesti tai sitten terminaalista:
sudo adduser käyttäjänimi vboxusers
USB laitteet pitää sitten vboxissa liittää erikseen sieltä vboxin ylävalikosta.