Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: kx - 04.12.15 - klo:12.47
-
Jostain syystä olen läppäriin onnistunut asentamaan "isomman kursorin" kuin pöytäkoneeseen ja nyt en löydä
asetuksista kohtaa, mistä pääsee kursorin kokoa säätämään. Lieneekö sellaista mahdollisuutta lainkaan?
-
Jostain syystä olen läppäriin onnistunut asentamaan "isomman kursorin" kuin pöytäkoneeseen ...
Onko pöytäkoneessa ja kannettavassa sama resoluutio käytössä?
-
PC:n koko on 1280x1024 ( 5:4) ja läppärin Compaq610:n 1360x768 ( 16:9).
Lisäksi sellainen huomio, että läppärissä on ennen kirjautumista "pienempi" kursori,
mutta kirjautumisen jälkeen se kasvaa noin 4x isommaksi.
Ja ( en tiedä pitäisikö tehdä uusi kysymys) Firefoxin näytön yläreuna on jotenkin liian suuri läppärissä.
Liittyneekö samaan vai ei.
-
Kokeile ajaa:
sudo dpkg-reconfigure lightdm
Kirjaudu sitten ulos ja takaisin sisään.
-
Ei auttanut tuo komento. Komento avasi kyllä valikon, jossa oli valittavana joko gdm tai lightdm. Kokeilin kumpaakin, muttei mikään muuttunut läppärissä.
Lisäksi näyttää siltä, että esim kun avaa ikonit "etsi tietokoneelta.." ja "sovellutusvalikoima" niin niillä näytöillä
olevat ikonikuvakkeet ovat normaalikokoisia, mutta alla olevat nimitekstit ovat aika suurella fontilla.
Johtuukohan samasta säätönappulasta kuin kursorin koko? Mistähän pääsee noita ikonien nimien fontteja säätämään?
-
Unityssä pääasiallinen käyttöliittymän skaalausasetus on Järjestelmäasetukset->Näytöt->Valikon ja otsikkopalkin skaalaus. Se vaikuttaa lähes kaikkeen tasavertaisesti.
Sinulla on jokin muu asetusongelma, joka vaikuttaa vain tiettyjen elementtien kokoon. Voisit kokeilla tehdä järjestelmään uuden käyttäjätunnuksen ja kirjautua sillä sisään. Ovatko samat elementit liian suuria myös uudella tunnuksella?
-
Joo, kun loin uuden käyttäjän, niin työpöydäksi tuli Gnome3 ja siinä kyllä on kursori sopivan kokoinen ja muutenkin fontit kohdillaan. Mutta outohan tuo työpöytänä on.
Tuo komento
sudo dpkg-reconfigure lightdm
kyllä kehoitti myös menemään tiedostoon /etc/init.d , mutta mitenhän sinne pääsee ja mitä siellä sorkkisi?
-
Joo, kun loin uuden käyttäjän, niin työpöydäksi tuli Gnome3 ja siinä kyllä on kursori sopivan kokoinen ja muutenkin fontit kohdillaan. Mutta outohan tuo työpöytänä on.
Valitse kirjautumiskehotteen vieressä olevasta Ubuntu-kuvakkeesta työpöydäksi Unity.
Tuo komento
sudo dpkg-reconfigure lightdm
kyllä kehoitti myös menemään tiedostoon /etc/init.d , mutta mitenhän sinne pääsee ja mitä siellä sorkkisi?
Siellä ei ole tähän ongelmaan liittyviä asetuksia.