Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Jari87 - 15.08.15 - klo:02.30
-
Olen havainnut, että kone palaa itsestään parin sekunnin jälkeen. Sain windowsista kyseisen ongelma pois, kun laitoin ettei internetyhteyden liikenne voi herättää konetta. Miten tämä onnistuisi linuxissa?
Käyttöjärjestelmä on ubuntu 15.04 64 bit
internetherätyksen ja hiiren ja näppäimistön herätyksen poisto (biossista) auttoi. Kiitos kaikille neuvoneille.
-
Riippuen tietokoneesta ja Biosista, mutta joka tapauksessa. Hyvin monista koneista saa WOL-toiminnot deaktivoitua suoraan Bios-asetuksista.
-
Biossista ei löytynyt, kun usb/ps2 hiirelle ja näppäimistölle. Ubuntunko kautta näitä ei voi kääntää pois päältä?
-
Mikä on koneesi tarkka malli?
Wake On Lanin voi kyllä kytkeä pois päältä myös käyttöjärjestelmän puolelta: http://www.hecticgeek.com/2012/09/disabling-wake-on-lan-in-ubuntu-might-save-a-tiny-bit-of-power-on-your-laptop/
Tarkista verkkolaitteiden tunnukset komennolla:
ifconfig
Esim. eth0:n heräämisen voi kytkeä pois näin:
sudo ethtool -s eth0 wol d
-
Acer predator G3-605.
-
Ehdit vastata samalla kun lisäsin edelliseen viestiini lisäohjeita.
-
Ehdit vastata samalla kun lisäsin edelliseen viestiini lisäohjeita.
Joo kiitos sulle kokeilen noita.