Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: kx - 22.07.15 - klo:16.55

Otsikko: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: kx - 22.07.15 - klo:16.55
Kuten tuossa toisessa viestissä kerroin, tuli Mint 17.2 asennettu tähän HP 255 G3 1tb asennettua hiukan yllättäen kovalevylle. Asennustikun kysymys harhautti luulemaan, että Mint asentuisi vain Ubuntun tilalle ja Windows 8 jäisi levylle, mutta nyt koko levyn täyttää Mint Rafaela.  Eli Linux ei siis tunnista tuossa kyselyvaiheessa, että kovalevyllä on muitakin käyttöjärjestelmiä. Tyhjää tilaa jäi ruhtinaalliset 975 Gt. Seuraavassa muutamia kommentteja, joista saattaa olla hyötyä vasta-alkajalle.

* Kiinteä nettiyhteys on hyvä olla asennuksen aikana. Kun myöhemmin sitten asentelin WiFi-yhteyksiä, niin silloinkin kiinteä puski aina päälle ensimmäiseksi. Jos haluaa siis alkuun asennella liikkuvia yhteyksiä, niin kiinteän johto kannattaa ottaa irti ja vaikka ruksata sen "automaattiyhdistäminen" pois päältä hetkeksi. Toinen ongelma oli löytää yleensäkään  saatavana olevia "mobiili- ja wifiverkkoja. Sain ne määriteltyä vasta, kun katsoin mallia toisesta läppäristä, joka oli samassa verkossa. Minttu ei siinä vaiheessa siis automaattisesti tunnustellut verkkotilannetta. Mutta kun laitteiden määrittelyn teki oikein, niin ne yhdistyvät kyllä.

*Live Mint-kokeiluversio ei anna niin hyvää kuvaa järjestelmästä kuin se oikeastaan on. Lisäksi se on englanninkielinen. Itse työpöytä näyttää tutulta, mutta vaatiihan se tarkempaa selvittelyä, ennenkuin mitään osaa.

*Skannarin sain löytymään suoraan asentamalla Xsane-ohjelman. Se osaa käyttää skannaria Canoscan lide 30.

* Tulostintani Canon lbp1120 jouduin taas asentamaan kolmeen kertaan, mutta lopuksi sekin lähti toimimaan. Toivotaan, että pysyy toiminnassa. Suoraan järjestlmästä ei sille löydy ajuria, mutta netin ohjeilla se onnistui. Asennus meni samoin kuin Ubuntu 14.04 LTS:n ohjeet.  Jokunen lisäys tuli, koska versioni on Mint 64 bit. Mutta ei asennus ollut täysin ylivoimaista, koska en joutunut kertaakaan foorumilta kysymään.

*Ylen sain toimimaan, mutta MTV on vielä yritysosastolla.
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: raimo - 22.07.15 - klo:17.05
*Ylen sain toimimaan, mutta MTV on vielä yritysosastolla.

MTV on parhaillaan siirtymässä pois Silverlightistä HTML5:een,
tällä hetkellä osa lähetyksistä ja videoista tarvii vielä Pipelightin: http://pipelight.net/cms/
osa toimii jo suoraan Google Chrome selaimella ilman mitään virittelyjä.
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: jampales - 22.07.15 - klo:20.49
Toimiiko chromium:lla myös,pitäs varmaani toimia?.
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: raimo - 22.07.15 - klo:20.56
Toimiiko chromium:lla myös,pitäs varmaani toimia?.

Näyttäisi toimivan, ainakin minulla, mutta tosin on Chromekin asennettuna että mitä se sitten vaikuttaa, jos vaikuttaa mitään?
Uutiset ainakin näkyy Chromiumillakin, muuta en kokeillut.
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: kx - 22.07.15 - klo:22.20
Chromiumissa kyllä toimiikin MTV suoraan.
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: raimo - 22.07.15 - klo:22.26
Chromiumissa kyllä toimiikin MTV suoraan.

Katsomon katselu Firefoxilla vaatii Pipelightin.
Ja Katsomon maksullinen sisältö ei näy muulla kuin Firefox+Pipelight yhdistelmällä, ainakaan vielä...
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: kx - 23.07.15 - klo:14.48
Kyllä tuo Mint 17.2 alkoikin havaitsemaan noita saatavilla olevia WiFi verkkoja sen jälkeen, kun olin saanut ensimmäiset yhteydet määriteltyä. Lieneekö ollut vain ujoutta aluksi. Vai enkö lie osannut painaa oikeata nappia.
Jotenkin tämä tuntuu kyllä hitaammalta kaikissa liikkeissään kuin aikaisemmin samassa koneessa ollut Ubuntu.
Esimerkiksi tuo työpöydän pyörittely on "verkkaista". Tosin ei tässä kiire ole mihinkään. Ajattelin vaan...
Otsikko: Vs: Mint 17.2 asennuskokemuksia
Kirjoitti: Storck - 23.07.15 - klo:16.01
Laita kysymykset mielummin omiin aiheisiinsa, otsikossa on vain asennuskokemuksia eikä ongelmien kysymistä.

Pidetään keskustelut selkeinä.