Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: mauno.mora - 30.05.15 - klo:08.27
-
Asentelin otsikonmukaiseen läppäriin uusimman Debianin LXDE työpöydällä. Asentaminen onnistui hyvin, mutta yksi asia ärsyttää suunnattomasti on se että miksi joka kerta kun esim: avaan selaimen tai muun ohjelman, niin kovalevy "sammuu" ja "käynnistyy" uudelleen?.
Tarkennetaan vielä "ongelmaa" Iceweasel selain on auki ja kun vierittää sivua alas tai ylös, niin nykii ja kovalevy "sammuu" ja "käynnistyy" uudelleen koko ajan. Toivottavasti joku nyt ymmärtää mitä ajan takaa asiallani, kun en oikein osaa tätä paremmin selittää asiaa.
Muissa jakeluissa tätä ei tätä juttua ole tapahtunut..
-
Tuo ei ole mitenkään varsinaisesti Debian kohtainen bugi. Monissa muissakin jakeluissa on ilmennyt samaa. Hdparm on kuitenkin pääsääntöisesti ratkaisu noihin ongelmiin. Tuon aiheuttaa aivan liian agressiiviset virransäästötilat tai tietysti se ikävämpi rikkoutumassa oleva kiintolevy. Ensimmäinen on kuitenkin korjattavissa. Tuossa alla nyt jotain millä pääsee alkuun. Kiintolevyn tarkka malli ja varmistus että asema on kunnossa on tietysti ne ensisijaiset toimet.
http://www.thinkwiki.org/wiki/Problem_with_hard_drive_clicking