Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: rale - 29.05.15 - klo:16.09

Otsikko: Kdenliven teeman vaihto
Kirjoitti: rale - 29.05.15 - klo:16.09
Olen ymmärtänyt, että pitäisi ladata KDE-juttuja, että Kdenliven teeman voisi muuttaa tummemmaksi. Löytyyköhän noita paketeista  suoraan?
Otsikko: Vs: Kdenliven teeman vaihto
Kirjoitti: Heikki Ketoharju - 22.06.15 - klo:23.44
Kdenliven teeman vaihtoa en ole koskaan kokeillut, mutta yleensä KDE-teemat saa vaihdettua ottamalla jonkin QT-teemanvaihtimen. Itse olen tainnut käytellä kcontrolcenter -softaa, mutta siinä tulee mukana paljon vaikka mitä.

Tummia teemoja itsekin harrastan, ja olen Kate-editoriin semmoista tässä talven aikana rakennellut. Siihen löytyi ihan oma vipunsa, jolla Katen voi käynnistää eri teemalla kuin muut QT-softat. Suosittelen tarkistamaan, olisiko myös Kdenlivessä vastaavantapainen komentorivisäätö.
Otsikko: Vs: Kdenliven teeman vaihto
Kirjoitti: Eliask - 14.04.16 - klo:12.14
Kdenliven teeman vaihtaminen onnistuu valitsemalla ylävalikoista settings ja sitten themes. Lisää teemoja voi ladata seuraavasti: System Settings -> Application Appearance -> Colors -> Get New Schemes. Siitä kun asentaa, niin näkyy Kdenlivessä uudelleen käynnistyksen jälkeen.