Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: estheim - 28.04.15 - klo:17.54
-
Elikkä tuli tässä parin vuoden tauon jälkeen päähänpistos asentaa ubuntu taas koneelle. Tosin asennus ei havaitse asennettua käyttöjärjestelmää vaikka win7 on olemassa. Mitään keinoa saada rinnakkainasennusta?
Ja kyseessä tosissaan Asus X501A1 kannettava Ja ajatuksena oli varata ubuntulle n. 30Gt osio
-
Voit asentaa mukautetulla osioinnilla. Tee ensin Windowsin levynhallinnan avulla lisää tilaa pienentämällä jotain nykyistä osiota. Sitten Ubuntun asennuksessa mukautettu osiointi maun mukaan:
Juuriosio
liitospiste: /
tiedostojärjestelmä: ext4
koko: vähintään 12 Gt
Swap-osio
tiedostojärjestelmä: swap
koko: yleensä 4 Gt riittää
Kotiosio
liitospiste: /home
tiedostojärjestelmä: ext4
koko: loput vapaasta tilasta
Voit myös jättää erillisen kotiosion tekemättä ja antaa juuriosiolle kaiken tilan. Kotiosio kuitenkin helpottaa omien tietojen säilyttämistä uudelleenasennuksissa. Swap on välttämätön vain käytettäessä horrostilaa (hibernation), jossa muistin sisältö kirjoitetaan swappiin ja kone sammutetaan. Ubuntussa horrostila ei ole oletuksena käytettävissä, vaan se on erikseen sallittava. Jos tavallinen valmiustila riittää, ja keskusmuistia on yli 4 Gt, swapin voi jättää vaikka kokonaan pois. Oletusasennus tekee keskusmuistin kokoisen swap-osion.
-
Nyt vain puuttuu enää se, että pystyy myös windowsiin kirjautumaan :D tähän vaiheeseen pääsin viimeksi, mutta ei mitään hajua miten saan bootscreenin?
-
Onko kyseessä BIOS- vai UEFI-kone?
-
Näyttänee boot-repair tehneen tehtävänsä :D Kiitokset kuitenkin.
-
Nyt vain puuttuu enää se, että pystyy myös windowsiin kirjautumaan :D tähän vaiheeseen pääsin viimeksi, mutta ei mitään hajua miten saan bootscreenin?
Minullakin jää Windows löytymättä Ubuntu-pohjaisten Linuxien asennuksessa.
Päätteeseen asennuksen jälkeen
sudo update-grub
ja jo löytyy Wintöötti.
Mutta Boot-Repair on hyvä keino Grub-ongelmissa.