Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Markus Valkeapää - 25.08.06 - klo:05.51
-
Hei!
Pohdin tuota "Näytä aina tässä työtilassa" valintaa, jonka voi tehda ikkunan otsikkorivilta hiiren kakkosnapilla. Minulla ainakin sen valitseminen painvastoin nayttaa ikkunan kaikissa tyotiloissa. Onko kyseeesa kaannosvirhe vai lieko jotain pielessa ubuntussani 6.06? Tuollainen "Näytä aina tässä työtilassa" toiminto olisi loistava, ts. olisi hyva jos voisi valita, etta se ja se ohjelma aukeaa aina samassa tyotilassa. Muistaakseni etsin valintaa koska jostain Ubuntu ohjeista luin siihen viittaavaa, en vaan enaa muista mista luin. No nyt loytyi toinen linkki https://help.ubuntu.com/community/AddingProgramToSessionStartup?highlight=%28workspace%29
, jossa mainitaan "devilspie", onko kenellakaan kokemusta sen kaytosta?
-Markus
-
Joo, taitaa olla käännösvirhe. Muistaakseni se oli vielä Breezyssä käännetty oikein.
-
Joo, taitaa olla käännösvirhe. Muistaakseni se oli vielä Breezyssä käännetty oikein.
itse asiassa kyseinen merkkijono on muuttunut paljon vaikeammin käännettäväksi. aikaisemmin se oli jotain "Show on all workspaces"-suuntaista kun nyt se näkyy olevaan "Always on visible workspace" jonka voi minustakin hyvin käsittää, noin miten se on käännetty. mikä lie tuohonkin muutokseen syynä.
-
...nyt se näkyy olevaan "Always on visible workspace" ...
"Nayta aina valitussa tyotilassa" ehka toimisi. Tai voisihan se olla melkeipa sanasta sanaan "Nayta aina nakyvassa tyotilassa" tai lyhyemmin "Nayta nakyvassa tyotilassa". Ehka kaantaja on halunnut valttaa "nayta" ja "nakyva" sanojen kayttoa lahekkain. Nyt vaan vahingossa "tama" ja "nakyva" sanat tarkoittavat (muka) samaa, jolloin lauseen alkuperainen merkitys heikkenee.
-Markus
-
...nyt se näkyy olevaan "Always on visible workspace" ...
"Nayta aina valitussa tyotilassa" ehka toimisi. Tai voisihan se olla melkeipa sanasta sanaan "Nayta aina nakyvassa tyotilassa" tai lyhyemmin "Nayta nakyvassa tyotilassa". Ehka kaantaja on halunnut valttaa "nayta" ja "nakyva" sanojen kayttoa lahekkain. Nyt vaan vahingossa "tama" ja "nakyva" sanat tarkoittavat (muka) samaa, jolloin lauseen alkuperainen merkitys heikkenee.
ehkä se "näytä kaikilla työpöydillä" saattaisi edelleen olla se selkein, vaikka se ei sanasta sanaan alkuperäistä vastaisikaan (muuten kuin tarkoitukseltaan).
-
..."näytä kaikilla työpöydillä" ...
Totta, tuo kertoo oleellisen kayttajalle.
-Markus
-
Minusta tuo ominaisuus on Sticky kaikilla kielillä, taikka Pin. :)
Wmctrl:ista voisi olla apua siihen toiselle työpöydälle siirtämiseen. http://sweb.cz/tripie/utils/wmctrl/
Perl-kirjasto: http://search.cpan.org/~gbrown/X11-WMCtrl-0.01/lib/X11/WMCtrl.pm :-*
Speksit: http://standards.freedesktop.org/wm-spec/wm-spec-1.3.html
josta kaivelllaan esille varmaan: _NET_WM_ACTION_CHANGE_DESKTOP
Devilspie tunnistamaan ikkuna ja ajamaan sille tuo action...
Kun jaksaisi ja ehtisi... :)
Toisaalta Devilspie:ssä näyttäsi olevan jo valmiina DevilsPieActionSetWorkspace temppu, Jolla tuo onnistunee helpoiten.
Devilspie http://www.burtonini.com/blog/computers/devilspie on mainio pieni paholaisenpiirakka joka osaa tehdä kaikenlaista tunnistamilleen ikkunoille, ennalta asetettujen sääntöjen mukaan tietenkin.
Gnomessa olen sitä käyttänyt Conkyn kaverina, piilottelee Conkyn ikkunan, yms.tms.jne :)
Joo, minustakin Näytä kaikilla työpöydillä on paras ja ainoa oikea ilmaus.
-
Epäselvää ja hankaalaa potaskaa, itsekään ymmärrä, mitä tuossa olen oikein yrittänyt sanoa. Turhaa tekstiä, poistin aluperäisen viestin..
-
Pohdin tuota "Näytä aina tässä työtilassa" valintaa, jonka voi tehda ikkunan otsikkorivilta hiiren kakkosnapilla.
Väärä käännös. "Ubuntu/Gnome/Translations" contributorit HALOO!!! -korjatkaa.
Englanniksi nuo valinnat ovat:
-Always on visible workspace
-Only on this workspace