Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: oh1xe - 17.02.15 - klo:14.21
-
Muutamia asennuksia eri ihmisille olen tehnyt, mutta epäselväksi on jäänyt miksi osa jaa englanninkielisiksi joiltain osiltaan.
Eli Firefox tai Gimp saattaa olla englanninkielinen, mutta muuten kone osaa suomea.
Onko jotain rautalankaohjetta, millä päivityksessä saa uusimmat suomalaiset versiot Firefox, Gimp, Openhot, Shotwell ja muistakin sovelluksista?
-
Mint 17:a olen asentanut varmaan kymmeneen koneeseen, eikä moista ole tapahtunut. Oletko katsonut kieliasetuksista, onko siellä jotain asentamatta?
Varmaan ollut asennuksen aikana suomipaketit tavoittamattomissa.
-
"Varmaan ollut asennuksen aikana suomipaketit tavoittamattomissa."
-niinpä tietysti. Siksi juuri omalle koneelle kun laitoin, kaikki on suomea..
-
Firefoxille ainakin löytyy pakettienhallinnasta: firefox-locale-fi paketti. Gimpistä en tiedä. Eikö kieliasetuksista löytynyt mitään puutteita?
-
otahan kaikki pakettivarastot käyttöön mitä on tarjolla ja päivitä kielet niille tarkoitetulla ohjelmalla (luulisin että mint:kin sellainen on) ja jos silti jää vajaaksi asenna kaikki language-pack-fi haulla löytyvät paketit