Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Speedy G - 21.08.06 - klo:03.21
-
Tossa oon lukenu ja pähkäilly kuinka ntfs-levyt sais näkymään Kubuntun 6.06:ssa jatkuvasti. Vaikka täältä löysin jonkun sudo-loitsun (sudo mount /dev/hdb6 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222) eipä toikaan toiminu.
Eli voisiko joku vääntää rautalangasta sen koko homman. /etc/fstab aukesi kyllä mutta miten kun käyttää pelkillä käyttäjän oikeuksilla, eihän sitä saa tallenettua.
Liitettävät osiot olisivat Hda1, Hda5, Hda6 ja Hda7.
Vai laitanko SuSen takaisin. Se sentään toimi.
-
... /etc/fstab aukesi kyllä mutta miten kun käyttää pelkillä käyttäjän oikeuksilla, eihän sitä saa tallenettua.
Ehka kasitan ongelman vaarin, mutta eiko 'sudo gedit tdtso' paitsi avaa myos sallii tehda muutoksia?
-Markus
-
Vaikka täältä löysin jonkun sudo-loitsun (sudo mount /dev/hdb6 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222) eipä toikaan toiminu.
Onhan hakemisto /media/windows olemassa?
Eli voisiko joku vääntää rautalangasta sen koko homman. /etc/fstab aukesi kyllä mutta miten kun käyttää pelkillä käyttäjän oikeuksilla, eihän sitä saa tallenettua.
Liitettävät osiot olisivat Hda1, Hda5, Hda6 ja Hda7.
Ubuntu guide: How to mount Windows partitions (NTFS) on boot-up, and allow all users to read only (http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper#How_to_mount_Windows_partitions_.28NTFS.29_on_boot-up.2C_and_allow_all_users_to_read_only)
-
sudo mount /dev/hdb6 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222
Liitettävät osiot olisivat Hda1, Hda5, Hda6 ja Hda7.
Sulla on Windows-levy hda (hda1, hda5 jne), mutta yrität mountata hdb:tä...?
-
No periaatteessa kyl osaan tehä ton mountin.
Ja tän aamun näppisshow takas sen että Kubuntun asennuslevy pääsee maalitauluksi ampumaradalle. Mä voimistelen muutenkin sen verran etten viitti enää alkaa ettimään minkä näppiksen Kubuntu tänään haluaa ja mikähän hiiri sattuisi kelpaamaan tällä kertaa.
Logitech Cordless Elite Keyboard pysyy käytössä. Bluetooth palikoilla.
Tämän langan voi poistaa. ???
-
Vai laitanko SuSen takaisin. Se sentään toimi.
Jos se tuntuu helpoimmalta niin silleen sun varmaan kannattaa tehdä. Jos taas hieman viitsit nähdä vaivaa, käyttämällä foorumin hakua löydät paljon juttua aiheesta. Tossa yhdet ohjeet ubuntusaitilta.: https://help.ubuntu.com/community/MountNtfsOnBoot
Tuolla lisää:
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?action=search2;search=ntfs
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?action=search2;search=ntfs+osio
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?action=search2;search=ntfs+mount
/etc/fstab aukesi kyllä mutta miten kun käyttää pelkillä käyttäjän oikeuksilla, eihän sitä saa tallenettua.
Kubuntussa
sudo kate /etc/fstab
Ubuntussa
sudo gedit /etc/fstab