Ubuntu Suomen keskustelualueet
		Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: arieep - 20.08.14 - klo:10.56
		
			
			- 
				Asennettuna Kubuntu 14.4.1, käytössä kolme näyttöä Nvidian suljetulla ajurilla. Murheena on kmixin avautuminen väärään näyttöön, ilmoitusalueen kuvakkeesta kmix avautuu apunäytölle joka ei ole aina auki. Mahtaako vaikuttaa tuon näytön hdmi-kytkentä, äänet tulee kuitenkin usb-dacin kautta ja niissä ei ole ongelmaa. Muutin kmixrc tiedostossa asemaa(0,1080 oletus), mutta ei vaikutusta. Edellisessä fedoran beta-asennuksessa auttoi kmixin vanhentaminen(downgrade), onko tuollaista komentoa ubuntu/deb pohjaisille jakeluille että voisi kokeilla.
 Kiitän mielenkiinnostanne.
- 
				Kokemusta ei ole, mutta tuli mieleeni että voisiko asiaan vaikuttaa Special Window tai Special Application asetusten kautta. Monipuoliset nuo asetukset ainakin on. Kmix-asetusikkunan yläpalkkia hiiren oikealla korvalla, sieltä löytyy (kts. kuva).
			
- 
				Kyllä mixeri-ikkunaa voi määrätä ikkunan asetuksista, mutta tuosta ilmoitusalueen kuvakkeesta avautuva ikkuna ei ole siirrettävissä. Siinä ei siis ole yläpalkkia eikä erillistä otsikkoa, siitä voi avata tarvittaessa mikseri-ikkunan. Laitoin tuon mikserin käynnistimen tehtäväpalkkiin, sillä mennään väliaikaisesti ja odotellaan päivityksiä. Saattaa olla myös syynä liian uusi näytönohjain(GTX 750), tuon takia käytin fedoran beta-versiota joka meni eilen solmuun. Nykyinen Nvidian ajuri on 331.38, joka oli uusin tähän saatavista.
			
- 
				Juu, tässä sama vähän toista kautta: System Settings -> Window Behavior -> Window Rules -> New -> Detect Window Properties + ensin viivettä vaikka 10 sek. En ainakaan minä saa tuota KMix pomppoikkunaa tunnistumaan. Tunnistusruksi kyllä ilmenee mutta mitään ei tapahdu, en vaan taas osaa!!! ;D