Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: romuvarasto - 14.07.14 - klo:23.38

Otsikko: openseamap tai muu merikartta?
Kirjoitti: romuvarasto - 14.07.14 - klo:23.38
Moi,

Olen yrittänyt keksiä jostain ilmaista merikarttaa ja sitä käyttävää karttaplotteria. Sellainen löytyi kuin OpenCPN, kokemuksia? Androidille löytyy myös muutama ilmainen ja muutama maksullinen. Ilmaiset on käyty läpi, parhaimmillaan ne löytävät väylät ja väylämerkit joka ei ole vähäinen asia sekään, mutta kartta on muuten aika tyhjä.  

Onko olemassa karttaplotteriohjelmia Linuxille ja/tai Androidille, ja onko Suomen vesille saatavana laillista/kunnollista/ilmaista merikarttaa?

edit: OPEN CPN:n nimi korjattu
Otsikko: Vs: openseamap tai muu merikartta?
Kirjoitti: JussiK - 19.07.14 - klo:11.47
Tutkippa QLandkarteGT:tä, reposta
Otsikko: Vs: openseamap tai muu merikartta?
Kirjoitti: nm - 19.07.14 - klo:12.19
Liikennevirasto ei ole ainakaan vielä avannut merikarttojaan, joten valmista aineistoa ei ole saatavilla ilmaiseksi. (Piraateilla toki on omat keinonsa.) Yhteisölliset merikarttaprojektit taas ovat vielä alkutekijöissään, eikä esimerkiksi syvyystietoja ole tarjolla.

Turvallisempaa veneilyä varten joutunet hankkimaan Androidiin maksullisen karttasovelluksen, jonka mukana tulee uusimmat Liikenneviraston merikartat.

Lisäys
Hyviä uutisia heinäkuun alusta (http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/uutiset/uutiset_2014/uutiset_7_8_2014/20140907_avoin_data#.U8o8Tf7oAak); elektroninen merikartta-aineisto on tulossa avoimeen jakeluun syksyllä 2014.