Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: raimo - 27.05.14 - klo:14.23
-
Tämmönen kummajainen, Yle Areenan suorat ja myös muut aukeaa omituisesti koko ruutuun, tai eivät siis aukea kunnolla, vaan ikäänkuin syntyy kuvassa näkyvä uusi ikkuna ilman ikkunanreunoja. Tehtäväpalkkiin ilmenee tyhjä palkki ja näkymä ei ole koko ruudun kokoinen, miten tän nyt selittäs? :) No kuva kertonee kaiken. Sitä vaan että onko kenelläkään muulla samanlaista ongelmaa. Vai taasko minä olen vaivoineni yksin yksinäni? ::)
(http://i.imgur.com/NxrLLoTs.png) (http://i.imgur.com/NxrLLoT.pngT)
Käytössä avoin näytönohjaiajuri (radeon). Chromium-versio jotain 34. Ja Google Chrome (35) näyttää okei, samoin Firefox.
Keksi tässä nyt muita mitä kokeilla, Youtuubi toimii OK.
eedit: Jou, Ruutu.fi tekee ihan samat sotkut kuin Areenakin.
e: ei johdu näytönohjainajurista, sama sou suljetullakin ajurilla. No Chrome toimii, samahan se, melkein. :)
-
Itselläni Mozilla Firefox näytti YLE Areenan videot OK, mutta Chromium itki uudempaa Flash:iä, eikä suostunut näyttämään mitään.
Asensin sitten "pepperflashplugin":in lyhyesti seuraavasti:
Close Chromium
Install the Pepper Flash package with this command:
sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree
Open Chromium.
Ohje löytyi askubuntu-keskustelupalstalta:
http://askubuntu.com/questions/599978/how-to-install-adobe-flash-for-chromium
-
tai asenna pipelight ja ota windowsin flash käyttöön
Avaa pääte ja kopioi sinne seuraavat komennot, ensin tämä
sudo add-apt-repository ppa:pipelight/stable
sitten tämä
sudo apt-get update && sudo apt-get install pipelight-multi firefox
Vastaa kyllä, kaikkiin mitä asennuksen aikana kysyy, sitten asennetaan vielä Silverlight.
Kun asennus kysyy haluatko asentaa fontit, tässä kohtaa siirry tabulaatorilla eteenpäin, ok muuttuu punaiseksi kun on kohdalla, hyväksyt enterillä.
sudo pipelight-plugin --enable silverlight
Pipelight myös tukee Adoben Flashin Windows-versiota, jonka voi asentaa seuraavalla komennolla
sudo pipelight-plugin --enable flash
-
Lähes vuoden vanha kysymys, en paini enää ongelman kanssa. ;)
Käytän Firefoxia Pipelightin takia.
-
[ratkaistu] viestin perään ois ihan kiva ;)
-
[ratkaistu] viestin perään ois ihan kiva ;)
En tiedä onko ratkaistu, kun ei ole Chromiumia käytössä, no samahan se on merkata ettei hämää enää enempää. :)
-
Itsekin käyttäisin muuten Firefoxia selaimena, mutta minulla on TV:ssä Chromecast-tikku, mitä tahdon käyttää sitä, ja silloin selaimeksi käy vain Chrome. Chromecastilla välttyy vetämästä piuhaa läppäristä töllöön.
Joten tuo löytämäni Chrome:n flash-korjaus ratkaisi ongelmani (ks kommenttini aiemmin): YLE Areena toimii, Chromecast-yhteys ja -tikku toimii, ja saa langattomasti Areenasta Chromella ohjattuna telkkuun.