Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: cygnus4 - 20.11.13 - klo:11.52
-
Terve
Minulla on semmoinen ongelma, että upload-kaista nousee aina välillä ihan täyteen, jolloin koko netin käyttö hidastuu kokonaan.
Esim. jos on joku ssh-yhteys käytössä, niin alkaa tökkiin tosi paljon. Kestää yleensä noin 20-100 sekuntia...
Viimeksi kun tapahtui, niin minulla oli avoinna softia:
- Firefox
- Spotify
- Pidgin
Mistähän tuo voisi johtua? Tietääkseni Spotifyn ei pitäisi upata mitään?
(http://www.lataakuva.fi/di/U1X1/uppi.png)
-
Mistähän tuo voisi johtua? Tietääkseni Spotifyn ei pitäisi upata mitään?
Spotify on P2P-ohjelma, joten kyllä se siirtää dataa molempiin suuntiin.
Keskustelua aiheesta ja joitakin vinkkejä ominaisuuden kiertämiseen:
http://community.spotify.com/t5/Help-Desktop-Linux-Mac-and/Spotify-P2P-Uploads-killing-my-internet/td-p/228000
-
Oho, enpä olisi uskonut.
Kiitos vastauksesta :)
-
Jospa pistät ne softat kiinni ja sitten vasta tutkit asiaa..... Mikä se niistä viekään... Eiköhän tuo Spoty ole samaa "vakoilukategoriaa" kuin Skype jne.
Eli siis iptables kuntoon ja sopivien IP:n/porttien uppi pois! Tai sit estät ne kokonaan reittitimeltä, niin ei tarvitse pelätä edes mahdollisten W*-koneiden möykkää siellä kotiverkossa. Tai noiden (tänään) ilmi tulleiden LG:n ja muiden älytelevisioiden vakoilua ja mainostuubaa.
-
Kyllä se varmaan oli Spotify. Kun oli taas uppi täynnä, niin sammutin Spotifyn, niin tippui.
Asensin UFW-palomuuren (https://help.ubuntu.com/community/UFW). En päästä nyt mitään sisäänpäin liikennettä ja ulospäin vain kuusi tarpeellista porttia.
Spotify näyttää käyttävän http/https-porttia toimimiseen.
x.x.x.x:59048->193.235.232.4:443 (ESTABLISHED)
x.x.x.x:38104->54.230.97.72:80 (ESTABLISHED)
x.x.x.x:39936->173.252.100.27:80 (ESTABLISHED)
x.x.x.x:52479->54.230.98.118:80 (ESTABLISHED)
Toivotaan, että "vika" korjaantui, nyt on ainakin pysynyt uppikaista hiljaisena :)