Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: juhaj - 08.09.13 - klo:10.27
-
Ubuntu 12.04 LTS,
saako yläpalkin asetettua automaattisesti pois esiltä vetäytyväksi, jotta saisi enemmän näyttötilaa käyttöön?
Mikähän tuon palkin virallinen nimikin on? Unity ohjekeskus käyttää sanojen ilmaisinvalikko ja valikkopalkki muita muotoja, mutta noilla sanoilla ei löydä mitään. Vielä on ohjeenkirjoitusosastolla tekemistä.
Hiiren oikeanpuoleissa näppäimellä ei nouse mitään valikkoa "yläpalkista", eikä "Ubuntu-työpöytä"-palkin valikoissa ole kuin Muokkaa - Muuta työpöydän taustaa vaihtoehto.
-
Yläpaneeli, "Unity panel" lienee nimeltään, on ns. lukittu, eikä ole ainakaan mitään virallista tapaa muokata sitä.
Konffitiedostoja dconf-toolilla sorkkimalla voi jotain saada aikaan... Ja koska kyseessä on avoimen koodin käyttöjärjestelmä, niin mitä tahansa voi muuttaa, jos osaamista löytyy. :)
-
Kiitos.
Jätän sorkkimisen muille :P
-
Palkin läpinäkyvyyttä voi säätää 12.04:ssä MyUnitylla.
http://askubuntu.com/questions/70910/how-can-i-adjust-the-transparency-of-the-status-bar-top-panel
Ja siihen voi asentaa "ilmaisimia", englanniksi Indicators.
http://askubuntu.com/questions/30334/what-application-indicators-are-available
Enempää ei voi kai tehdä.