Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: imitaa - 10.08.13 - klo:04.48

Otsikko: ubuntu 8.10 ja huawei e392..ei toimi
Kirjoitti: imitaa - 10.08.13 - klo:04.48
sain tossa koneen jossa on keskusmuistia 750 megaa ja prossa amd 1600+,laitoin aluksi 12.04 lts finnish remixin,mutta dvd kuva nyki ja muistinkin tarkastin..oli kunnossa,huawein e392 toimi moitteetta.tulin semmoiseen johtopäätökseen että pitäisikö asentaa vanhempi versio ubuntusta eli 8.10,jolloin en saanut nettiä toimimaan enää,minkähänlaiset operaatiot pitäisi tehdä?? tikku on siis 4g saunalahti.
Otsikko: Vs: ubuntu 8.10 ja huawei e392..ei toimi
Kirjoitti: jekku - 10.08.13 - klo:06.59
----
semmoiseen johtopäätökseen että pitäisikö asentaa vanhempi versio ubuntusta eli 8.10,jolloin en saanut nettiä toimimaan enää,minkähänlaiset operaatiot pitäisi tehdä?? tikku on siis 4g saunalahti.

Jos ajelet noin vanhalla julkaisulla niin paras operaatio lienee irrottaa tuo tikku ja disabloida muutkin nettiyhteydet?
Otsikko: Vs: ubuntu 8.10 ja huawei e392..ei toimi
Kirjoitti: Jallu59 - 10.08.13 - klo:07.32
Jos kerran 12.04 toimii, niin parempi lähestymistapa on käyttää sitä kevyemmällä työpöydällä. Vakio Ubuntun Unity-työpöytä kuluttaa melkoisesti näytönohjaimen tehoja. Tuonikäisessä koneessa niitä grafikkatehoja on turha kuluttaa työpöydän pyöritykseen. Siis Xubuntu 12.04 LTS tai jos sekin on liian raskas, niin Lubuntu 12.04. Museaalisilla Ubuntu-versioilla ei ole enää kuin muistoarvo, ohjelmat, varsinkin selaimet, niissä ovat auttamattomasti vanhentuneet.

T:Jallu59
Otsikko: Vs: ubuntu 8.10 ja huawei e392..ei toimi
Kirjoitti: ajaaskel - 10.08.13 - klo:10.13
Saisko tuohon lisättyä muistia niin että olisi 1G tai yli ?  Ei tarvitsisi juuri temppuilla (ainakaan muistin vähyyden takia) eli voisi käyttää tuoreita versioita.  Tehoa tuossa koneessa ei silti ole hääppöisesti eli videot voivat nykiä.  Jos haluat katsoa minne ne tehot kuluvat niin avaa pääte ja kirjoittele sinne "top" jolloin näet eniten kuormittavan ylimmäisenä ja prosentit.  
Tuon lisäksi monet pitävät "htop" ohjelmasta, näyttää vielä havainnollisemmin ja väreissä mutta pitää asentaa koneeseen ensin, asennus päätteessä:

Koodia: [Valitse]
sudo apt-get install htop