Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: foliohattu - 11.01.13 - klo:13.23

Otsikko: Mitä on vakoileminen tietoyhteiskunnassa?
Kirjoitti: foliohattu - 11.01.13 - klo:13.23
Nokia jäi kiinni rysän päältä kerätessään Asha-puhelimien nettiliikenteestä dataa:

http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/nokia+tunnustaa+luemme+salatun+nettiliikenteesi+mutta+siita+ei+kannata+huolestua/a869679
 (http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/nokia+tunnustaa+luemme+salatun+nettiliikenteesi+mutta+siita+ei+kannata+huolestua/a869679)

Minä ainakin olisi huolestunut, jos jolla kulla olisi pääsyt henkilökohtaisiin asioihini, joita sähköpostilla hoidan -> luottokorttitiedoista puhumattakaan. Mietin, että mitähän he näillä tiedoilla tekevät ja kenelle ne sitä välittävät jos niin tekevät?

Jos tämä ei ole vakoilemista, niin mikä sitten on? Vertaisin asiaa kirjesalaisuuden rikkomiseen, joissain totalitaarisissa yhteiskunnissa kirjesalaisuuteen verrattavien asioiden vuoksi lienee kuoltu (DDR, Stasi näin esimerkiksi).
Otsikko: Vs: Mitä on vakoileminen tietoyhteiskunnassa?
Kirjoitti: matsukan - 11.01.13 - klo:13.54
olen aina vähän suhtautunut epäilevästi ssl-salaukseen. Nokia jäi kiinni mutta käytännössä kaikki ssl liikenne mikä perustuu esim verisign verteihin pystytään avaamaan kolmansien tahojen toimesta.