Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: mmj - 22.10.12 - klo:22.27
-
Hei!
Asentelin appiukolle uusimman Mintin, Mate-työpöydällä. Asensin myös Digikamin, jonka versio oli 2.5.
Saisiko sen kuinka päivittymään uudempaan versioon? Canonin 400D kamera ei nimittäin toiminut Digikamin kanssa, ja koittaisin josko uudempi versio korjaisi tilanteen.
Osaisiko joku neuvoa kuinka saisi päivittymään?
Masa
-
Kokeilepas asentaa gphoto2 protokollaohjelma paketinhallinnan kautta. Testaa uudestaan Digikamin toimintaa. Tarvittaessa käynnistä tietokone uudestaan, terveisin Timo
-
Hei!
Asentelin gphoto2, ei muutosta. Käynnistin uudelleen. Ei muutosta.
Päivitin Digikamin versioon 2.8.0, ja sama juttu jatkuu. Mint tunnistaa kameran ja se ilmestyy työpöydälle nopeasti, Digikam tunnistaa sen myös, mutta kun koittaa tuo-toimintoa niin yhdistäminen ei onnistu -kuvat jäävät siirtämättä.
Voisiko vika olla siinä automaattitoiminnossa, joka ilmestyy kun kameran kytkee -olen siihen valinnut että käynnistä Digikam. Digikam ei kuitenkaan käynnisty itsekseen vaan pitää aina erikseen käynnistää. En osaa ottaa sitä asetusta pois, mistähän se löytyisi?
Masa