Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: oh3911 - 01.10.12 - klo:11.19

Otsikko: 12.04 sekaisin, ei käynnisty
Kirjoitti: oh3911 - 01.10.12 - klo:11.19
Heips! Tuttavan kone kylläkin. En tiedä mitä oli pojat touhunneet, mutta käynnistyessä ubuntu 12.04 heittää vaan valkoisen ruudun vasempaan yläkulmaan jossa lukee (user tarkoittaa sitä käyttäjänimeä jota en tähän kirjoittanut) user@user-desktop: ~$ (muistaakseni).
Ei viittis taas asentaa uusiksi, mutta saako X:n henkiin tai yleensäkään koko käyttistä?

Kiitos vastaajille etukäteen.

EDIT: kun taas ei muistanut etukäteen kirjoittaa...
Siihen valkoiseen ruutuun ei pääse kirjoittamaan mitään, eli ei pääse kurkkaamaan mitään lokejakaan...
Ei käynnisty edes konsoliin vaan siihen valkoiseen ikkunaan - jämähtäneeseen sellaiseen.

Kiitos jo vastanneille!
Otsikko: Vs: 12.04 sekaisin, ei käynnisty
Kirjoitti: Timo Virtanen - 01.10.12 - klo:11.58
Kokeile käynnistää graafinen käyttöliittymä komennolla
Koodia: [Valitse]
startxIlmoittele edistyykö korjaus, terveisin Timo
Otsikko: Vs: 12.04 sekaisin, ei käynnisty
Kirjoitti: retu - 01.10.12 - klo:13.48
Kurkkaa /var/log hakemiston Xorg.log tiedostoihin. Katso uusinta (niitä lienee monta, nimessä on numero ennen tarkennetta). Voisi selvitä miksi X kaatuu tai ei käynnisty.
Otsikko: Vs: 12.04 sekaisin, ei käynnisty
Kirjoitti: Coopo - 01.10.12 - klo:22.32
Kuulostaa pahalta. Auttaisiko nomodeset käynnistysoptiona pääsemään alkuun? Toki myös Live-CD:llä pääset selailemaan niitä logeja jos ei muuten onnistu.
Otsikko: Vs: 12.04 sekaisin, ei käynnisty
Kirjoitti: Postimies - 03.10.12 - klo:19.06
pojilta pois sudo oideudet jos saavat koneen sekaisin. dmesg hyvä lähde myös sille mikä on pielessä. Graafinen kirjautuminen sudo /etc/init.d/gdm start  (jos KDE niin kdm, joskus myös xdm - xubunssa).

Jos pojat pistää vähän aikaa käyttämään nettiä esim. links-selaimella, niin oppivat millaista koneen käyttö oli ennen.