Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: ubuntu asennettu eilen - 29.09.12 - klo:08.49

Otsikko: Työpöydän kaikki kuvakkeet katosi 1204 (ratkaistu)
Kirjoitti: ubuntu asennettu eilen - 29.09.12 - klo:08.49
Eli ihan tyhjä työpöytä :-[  Myöskään ei saa tehtyä uusia kansioita eikä kopioitua työpöydälle. Koti kansion kautta onneksi kaikki näkyy eli mikään ei ole hävinnyt mitään ei vaan tule työpöydälle näkyviin. Sivu ja yläpalkki näkyy. Välillä tulee että "kohtasi sisäisen virheen" Ja monta riviä tekstiä jota ei saa kopioitua...Joka sinällään on myös aika outoa.



Otsikko: Vs: Työpöydän kaikki kuvakkeet katosi 1204
Kirjoitti: ajaaskel - 29.09.12 - klo:13.32
Lainaus
Myöskään ei saa tehtyä uusia kansioita eikä kopioitua työpöydälle.

Lieneekö omistaja muuttunut pois omalta tunnukseltasi vai oikeudet muuttuneet. Yleisimmin varmaankin menee jotain vahingossa "root": in omistukseen kun käytetään "sudo": a, tms.  

Päätteessä ( Ctrl-Alt-T) "find" on kätevä monenlaiseen ehdolliseen etsintään.  Tässä tapauksessa haluaisimme etsiä löytyykö mitään jossa omistajana ei ole oma tunnuksesi:

Koodia: [Valitse]
find  ! -user  $USER
Selitys:  Huutomerkki kääntää tuossa testin merkityksen eli tuo "! -user" tarkoittaa "omistaja ei ole" ja tuo "$USER" :in tilalle järjestelmä laittaa tunnuksesi jolla olet sillä hetkellä koneella.  

Voit tietysti etsiä suoraankin pelkästään "root" -kayttäjän omistamia:

Koodia: [Valitse]
find -user root
Jos haluat etsiä jostain tietystä paikasta alaspäin niin polun voi lisätä tuohon "find": in perään:

Koodia: [Valitse]
find /home/matti -user root                   ^--- tuohon tietysti se itseäsi kiinnostava tunnus

Tuo "find" kahlaa läpi kaikki alihakemistot ellei sitä erikseen kiellä.

Otsikko: Vs: Työpöydän kaikki kuvakkeet katosi 1204
Kirjoitti: ubuntu asennettu eilen - 29.09.12 - klo:18.14
Ei näillä kyllä mitään työpöydän kuvakkeita saa takasi. Ja mä kirjaudun pääkäyttäjänä koneelle. ;D
Otsikko: Vs: Työpöydän kaikki kuvakkeet katosi 1204
Kirjoitti: ubuntu asennettu eilen - 04.10.12 - klo:20.58
Ratkaistu asentamalla uudestaan 1204...tuntus toimivan muutenkin nopeemmin.