Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: hirvi - 20.08.12 - klo:12.38
-
hei,
Tietääkö kukaan kuin LibreOfficeen saa asennettua liitännäisen Report Builder? Ubuntu 12.04 pakettivarastosta se löytyy ja asentuu, mutta se ei tule käyttöön ja se ei tule näkyviin Liitännäiset-näytölle.
EDIT: noilla komennoilla se menis. 1. lauseessa on virhe pitää olla libreoffice/ppa. Tuosta pakettivarastosta tulee vähän testattua tavaraa, jota ei suositella average userin käyttöön.
-
Nopeasti tuossa katselin, korjatkaa jos olen väärässä. Ilmeisesti on jotain riippuvuusongelmia kehittäjällä ko. paketin kanssa ja se ei siksi toimi.
Tässä ratkaisua ja infoa:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libreoffice/+bug/992232 (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libreoffice/+bug/992232)
t: Antti ;)
-
Tämäkö on se ratkaisu:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-universe
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-report-builder
Ennen tuota kannattanee software centerin kautta asennettu Report builder poistaa?
-
Lainaus
Tämäkö on se ratkaisu:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-universe
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-report-builder
Ennen tuota kannattanee software centerin kautta asennettu Report builder poistaa?[/quo
Näin sen uskoisin toimivan. Ja kyllä kannattaa poistaa koska tuolta ilmeisemmin tulee uudempaa pakettia tilalle.
t: Antti ;)