Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: juice82 - 05.08.12 - klo:23.12

Otsikko: Xubuntu 12.04LTS ei käynnisty asennuksen jälkeen! (RATKAISTU)
Kirjoitti: juice82 - 05.08.12 - klo:23.12
Eli asensin Xubuntu 12.04LTS puhtaan alternative asennuksen Acer Aspire 3003LMi -läppäriin.
Asennus onnistui ilman mitään ongelmia. Bootin jälkeen kone käynnistyi graafiseen "Xubuntu -Logo" kohtaan, latauspalkki liukui toiseen reunaan ja kone tyssäsi siihen.

No Boottasin koneen virtanapilla ja kone käynnistyi Grub:iin. Olen nyt kokeillut käynnistään koneen normaalisti ja toipumistilassa mutta ei mene alkua pitemmälle. Toipumistilassa tulee vain tekstiä ja normaalisti käynnistäessä näyttö jää mustaksi.

Koneessa on ollut aiemmin Ubuntu 10.04LTS ja se toiminut ongelmitta! (mikä hieman ihmetyttää)

Olen ymmärtänyt että läppärissä on SiS -grafiikkapiiri mikä ilmeisesti on aika "epäyhteensopiva" ubuntun kanssa, voisiko tuo aiheuttaa kyseiset oireet??

Saako tuota nyt pelaamaan millään??      
Otsikko: Vs: Xubuntu 12.04LTS ei käynnisty asennuksen jälkeen! (RATKAISTU)
Kirjoitti: juice82 - 06.08.12 - klo:11.10
Vika olikin (kuinka ollakkaan!) Broadcom:in piirisarjalla olevassa pci wlan kortissa.

Poistin kortin fyysisisesti, kone käynnistyi normaalisti. Tämän jälkeen päivitin Xubuntun kaapelin kautta. Laitoin kortin takaisin ja kone käynnistyi. Sitten b43 ajurit koneeseen ja kortti heräsi henkiin.