Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: mozarella - 02.08.12 - klo:21.04

Otsikko: ubuntu studio 12.04 ja ubuntu 12.04
Kirjoitti: mozarella - 02.08.12 - klo:21.04
Asensin tällaiset järjestelmät läppäriini ja aluksi kaikki toimi mainiosti, mutta sitten Ubuntussa alkoi sekoilut. Ensin rosegarden musiikki-ohjelma jumitti, jonka poistin, kun en muuta siihen hätään keksinyt.
Toinen ohjelma joka jumitti on sääilmaisin-ohjelma, senkin poistin.
Nyt konetta sammuttaessa tulee liuta tekstiä ja monesti jumittaa, eikä sammuta.
Olisiko kenelläkään hajuakaan mitä on meneillään ?  ???
Otsikko: Vs: ubuntu studio 12.04 ja ubuntu 12.04
Kirjoitti: Postimies - 03.08.12 - klo:22.21
Paha tuohon on mitään keksiä.. Katso nyt aluksi dmesg jos antasi vihjeitä... Ohjelman käynnistäminen komentoriviltä - sillon saa hyvää infoa. /var/log alta löytyy lokit minne X ja kerneli kirjoittelee paljon. Samoin kotikansioon voi ilmestyä virheilmoituksia. Veikkaan että jossain gtk kirjastossa mitä monet softat käyttää jotain pielessä.
Otsikko: Vs: ubuntu studio 12.04 ja ubuntu 12.04
Kirjoitti: mozarella - 03.08.12 - klo:23.13
Kiitosta taas vihjeestä, mutta tulinkin jo tulokseen, että mitä oikein teen molemmilla tässä koneessa ja päädyin siihen, että nyt on vain Ubuntu Studio..  :) Ja toistaiseksi hyvin toimii. Pitänee vain välttää turhaa räpläystä, kun ei oikein ainakaan vielä osaa..  :P