Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: avanti - 06.05.12 - klo:19.37

Otsikko: 10.04:stä 12.04 päivitys tuottaa vain mustan ruudun startissa
Kirjoitti: avanti - 06.05.12 - klo:19.37
Päivitin tänään 10.04:n 12.04 LTS:ään netistä. Paljon tuli herjoja asentamattomiksi jääneistä osista, johtuen riippuvuksien puutteista. Lopulta asennus päättyi koska oli tullut liikaa virheitä, mutta jatkoi siivouksella, sitten eikun käynnistämään uudestaan.

Lopussa näkyvän himmeän violetin väripohjan yläosassa näkyi pahaenteinen kerros vaaleita pilkkurivejä, mutta se oli lopuksi. Olen aikaa myöten tullut siihen tulokseen, että näytönohjaimessani, Sapphire Radeon HD3650 AGP-väylään, ei rautakiihdytys toimi, ainakaan Ubuntussa. En tiedä kuuluuko asiaan, mutta tulipahan mainittua.

Mutta ei käynnisty. Kiintolevy vain narisee vähän, ja näyttö jää mustaksi. Mikään Ctrl+Alt+F1 tai Ctrl+Alt+F4 komento ei tee mitään. Kokeilin jopa 10.04:n live-cd:llä sen levytyökalulla tutkia kiintolevyä. Se kertoi, ettei ollut liitetty! No, annoin tutkia tiedostojärjestelmän, ja liittää sitten. Sen jälkeen vain uusi yritys, mutta ei - mustaan ruutuun jää heti alkuunsa.

Ja mistähän saisi 32-bittisen levykuvan käräytettäväksi CD:lle? Tämän foorumin yläosassa olevasta linkistä "Lataa ja asenna" löytyy 64-bittinen versio!! Harmi kun tuli sekin poltettua CD:lle ennenkuin huomasin asian.

ML
Otsikko: Vs: 10.04:stä 12.04 päivitys tuottaa vain mustan ruudun startissa
Kirjoitti: kalarm - 06.05.12 - klo:19.47
Kyllä se löytyy LTS:nä
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html (http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html)
Ei kyllä minullakaan näy kuin musta ruutu. En ole kyllä vielä asentanut.
Otsikko: Vs: 10.04:stä 12.04 päivitys tuottaa vain mustan ruudun startissa
Kirjoitti: avanti - 06.05.12 - klo:20.06
Kyllä se löytyy LTS:nä
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html (http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html)
Ei kyllä minullakaan näy kuin musta ruutu. En ole kyllä vielä asentanut.

Joo löysin itsekin 32-bittisen ISO-tiedoston kuitenkin. Nyt kokeilemaan sitä (ja Windows kiinni).

ML