Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Dollarijoe - 19.02.12 - klo:22.20
-
Ongelma on siinä, etten tiedä mitä noihin asetuksiin mobiililaajakaistayhteyttä luodessa pitäisi laittaa. Liittymä on semmonen Tele Finlandin ihan tavallinen jossa tulee sama lasku kerran kuussa. Laitanko siis Soneran, vai nakutanko kentään itse "tele finland"? Jos Sonera pitää valita, niin onko se laskutustyyppi sitten "oletus" vai joku muu?
Netti kyllä toimii kunhan apn on "internet", mutta en uskalla käyttää kun tuossa niin varoitellaan laskutusongelmista.
Kiitos jo etukäteen!
-
http://www.mobiililaajakaista.com/operaattoriasetukset/
-
Tämä selvä, mutta ongelma on edelleen siinä kun tuo mobiililaajakaistayhteyttä lisätessä kysyy operaattoria (Tele Finland ei listassa) ja laskutustyyppiä (en ole kuullutkaan).
Miten muut olette menetelleet Tele Finlandin kanssa?
-
Just noin, kun ohjeessa. Mulla kyllä anroid-puhelin "tikkuna", eli menee datasiirron piikkiin, joka rajoittamaton. Voi olla eri, jos käyttää 3G. Mut sullahan pitäisi olla toi mobiililaajakaista. Mulla laskussa tiedonsiirto 0.00e.
-
Puhummeko nyt varnasti samasta asiasta? Itselläni ainakin kännykkä menee "kiinteäksi" yhteydeksi, eikä siinä ole mitään hämminkiä, mutta kun nettitikun laittaa niin homma alkaa näyttää tältä:
1: http://www.box.com/s/u3lz5hiz1ljtii37g2s4
2: http://www.box.com/s/ecsdkrfz2q9rhkbcaevc
3: Tässä se kysyy vain maata, joten en viitsinyt ottaa kuvankaappausta.
4: http://www.box.com/s/t4ucdgflt8f0mkzqtm4c
5: http://www.box.com/s/339x9hlxgc3h07lpsd2n
Epäselvää on siis se, mitä 4 ja 5 kohdissa pitäisi tehdä, enkä kyllä löydä vastausta tuolta mobiililaajakaista.com:ista.
-
Kokeile näpytellä Tele Finland manuaalisesti, jos ei toimi niin surffaa Soneran verkossa, siihen se itsensä kytkee kuitenkin. Liittymätyyppinä oletus.
Voithan tuon vielä asiakaspalvelusta (yrittää) varmistaa...
-
Juu, voi olla väärinkäsitys, mutta käytän kännyä mokkulana, kun Huawei ei oiken pelittänyt. Voit varmaa mennä Soneran asetuksilla, kun samaa firmaa.
-
Kokeile vaikka seuraavaan:
Eli jos ei löydy Telefinland:in verkkoa (kuva 4) niin laita sonera ja (kuva 5) APN:ksi telefinland!
http://www.matkapuhelinfoorumi.fi/f10/operaattoreiden-mokkula-asetukset-56091/