Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: jarikai - 07.12.11 - klo:23.34

Otsikko: Brasero ja GStreamer käsinasennus
Kirjoitti: jarikai - 07.12.11 - klo:23.34
Yritin tehdä Braserolla kahdesta YLE-Arenasta tallennetusta flv-videosta DVD:n ja näin siinä kävi:

Ensimmäinen tallentui niin kuin pitikin, paitsi sitä ei voi soittaa DVD-soittimessa, mutta ei hirveesti haittaa, kun tietsikalla sen voi soittaa.

Sitten yritin tallentaa samalle levylle toisen (olin jättänyt levyn avoimeksi ja siinä on tarpeeksi tallennustilaa)

Tuli teksti: Brasero wants to install a file: the following file is required: */usr/lib/gstreamer-0.10/libgstmplex.so   Do you want to search for this now. Siihen tietysti vastasin Install.

Seuraavaksi ruutuun tuli teksti: Failed to find package KPackageKit. The file could not be found in any package. Siihen vastasin OK.

Seuraava teksti tuli ruutuun: Kaikkia tarvittavia sovellutuksia tai kirjastoja ei ole asennettu. Asenna seuraavat käsin ja yritä uudelleen: mplex (GStreamer-liitännäinen)

Ja sitten tämä kysymys: miten se asennetaan käsin, mistä se löytyy?



Otsikko: Vs: Brasero ja GStreamer käsinasennus
Kirjoitti: nm - 08.12.11 - klo:03.22
Tiedostoja voi etsiä paketeista packages.ubuntu.comissa: http://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=libgstmplex.so

Eli asennus päätteessä:

Koodia: [Valitse]
sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse

DeVeDe saattaisi olla Braseroa pätevämpi ohjelma videolevyjen tekoon.