Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: vtp - 11.09.11 - klo:19.44
-
Käytän Lucidia, tai oikeasti Mint Isadoraa. Mikä olisi toimivin fotomanageri tähän versioon? Valokuvia on tuhansia, joiden joukossa on kaikkea surkeista laatukuviin.
Olen käyttänyt Lucidiin portattua Shotwelliä täältä: https://launchpad.net/~flexiondotorg/+archive/shotwell (https://launchpad.net/~flexiondotorg/+archive/shotwell)
Viimeisin päivitys sitten sotki kaiken ja oli melkonen jumppa saada taas vanhempi versio käyttöön ja kuva-arkisto takaisin. Totesin siis, että melkoinen riski liittyy tuollaisiin epävirallisiin backporttauksiin.
Kokeilin gThumb-ohjelmaa, mutta tarvitsen myös raw-kuvat ja tuo ei ainakaan Nikonin nef-formaateista ymmärtänyt mitään, joten dumppasin myös sen...
Picasa on tehty winellä, joten ei kiitos! F-Spot oli aikoinaan kiinnostava, mutta Mono tekee siitä hitaan ja kankean.
Jäljellä jäi oikeastaan vain yksi: digiKam. En mielelläni laittaisi yhtään kde-ohjelmaa gnome-työpöydälle, joten olisiko jollain ehdottaa jotain sopivampaa? Shotwell olisi sopinut tarkoitukseeni hyvin, mutta sen käyttö näkyy kaatuvan mainitsemiini asioihin. Seuraava LTS tulee vasta huhtikuussa ja mitään väliversioista en halua käyttää, joten tässä pitäisi nyt vielä sinnitellä kuukausia :(
-
http://www.easysw.com/~mike/flphoto/ ja
https://launchpad.net/ubuntu/lucid/+package/flphoto
Jos tuosta olisi apua? Omat valokuvien järjestely yms tarpeet ovat hyvin vaatimattomat. Usein pelkkä "delete" riittää. :D terveisin Timo
-
Olisko tällaisesta ohjelmasta kuin Geeqie apua? Kuvan käsittely- ja katseluohjelma. Itselläni ei ole digikameraa, mutta sen Muokkaa-valikosta löytyy jotain UFRawista. Löytyy suoraan reposityistä.
ML
-
Olisko tällaisesta ohjelmasta kuin Geeqie apua? Kuvan käsittely- ja katseluohjelma. Itselläni ei ole digikameraa, mutta sen Muokkaa-valikosta löytyy jotain UFRawista. Löytyy suoraan reposityistä.
ML
Tuo on ihan verraton peli, tuo Geegie (aikaisemmin tunnettu nimella QGview,?) mutta alkuperäisessä kysymyksessä kerrottiin aika niukasti mitä tekee ja mihin käyttää tuota fotodamageria niin paha arvuutella mikä on "toimivin". Hänelle.
Onneksi kamerani eivät tarjoa mahdollisuutta tallentaa raw-muotoon niin olen säästynyt opiskelulta, mitä kaikkea sitten voisikaan tehdä ;)
Aikoinana kokeilin monenlaisia - mutta yleensä ne tekivät taustalla omia puuhiaan ihan koodarin/speksaajan mieltymysten mukaan, ja soppa oli sekaisin.
Nykyisin tärkein työkalu on komento mv joka tuo kuvat kamerasta haluamaani hakemistoon säilyttäen aikaleimat.
Seuraava tapeellinen työkalu onkin komento convert jolla teen pikkukuvat pikaista selailua varten. Ja joskus sellaiset "välikokoiset", jos pitää pistää kuva sähköpostin liitteeksi.
-
Kiitoksia vastauksista! Tulipa testattua noita ohjelmia. Gthumbin viimeisen vakaa versio näytti lupaavalta kun se osasi avata myös raw-tiedostot. Geeqie tuntui vähän hankalalta pieninäyttöisellä läppärilla. Shotwell on taas selkeydellään ylivoimainen.
Otan käyttöön isompinäyttöistä konetta (IBM T42) tällä hetkellä. Nyt voisi tuo Geeqiekin toimia hyvin. Päädyin kuitenkin sellaiseen ratkaisuun, että "jäädytin" Shotwellin, eli kasasin tikulle viimeieimmät toimivat versiot ohjelmasta ja sen riippuvuuksista. En uskalla enää lisätä ppa:ta, jottei koko järjestelmä sekoa jatkossa. Nyt voi olla melkoisen turvallisen mielin. Kun sitten seuraava LTS tulee - käytänpä sitten Minttiä tai Ubuntua, niin siinä on mukana taatusti toimiva Shotwell, jolloin nuo purkkaviritykset voi jättää pois.
-
Nykyisin tärkein työkalu on komento mv joka tuo kuvat kamerasta haluamaani hakemistoon säilyttäen aikaleimat.
Eihän exif tiedot muutu jos tiedostoja kopioi tai siirtää, vai onko tarkoituksena tosiaan pitää tiedostopäivämäärä alkuperäisenä?