Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: xmikke - 23.07.11 - klo:23.11
-
Eli kumman asentais ja mitä eroa 32- 64bit ubuntussa käytännössä. Pitäs asentaa ubuntu toshiban läppäriin jossa 4g ram josta osa näytönohjaimelle.
-
Kertoisitko hieman läppäristäsi enemmän. Esimerkiksi millainen prossu siinä on ?
-
amd e-240 2.3ghz
-
Koneesi ei ole vanhemmasta päästä eli kumpikin versio pitäisi toimia. Tosia asia kuitenkin on että kokeilemalla tiedät mikä sopii parhaiten koneeseesi. Itse kokeilisin ensin 64-bittistä ja jos ongelmia niin sitten 32-bittistä ubuntua. Joskus 32-bittisellä käyttöjärjestelmällä voi saavuttaa vakaamman ympäristön kun kyseessä on prossu joka ei ole ihan uusinta uutta. Vielä löytyy myös joitain ohjelmia jotka on saatavissa vain 32-bittisille. Joudut ikävä kyllä tekemään päätöksesi ihan itse ;) Monesti valinta kriteerinä toimii myös tuo muistin määrä. Käsittääkseni 32-bit järjestelmä tukee juuri ja juuri tuon 4 gigaa muistia. Jos aikomuksesi on lisätä koneeseen joskus muistia niin 64-bittiä tukee myös isompia muisti määriä. Suosittelen itse siis kokeilemaan ensin 64-bittistä ubuntua.
-
Ehdottomasi 64bit. Muutama vuosi takaperin asia ei ollut niin selkeä, mutta nykyään ohjelmat kyllä pääsääntöisesti toimii oikein hienosti ja paremminkin mitä 32bit asennuksissa. On vieläpä varsin harvinaista, että 64bit asennuksessa ei saisi toimimaan 32bit ohjelmaa.
-
64-bit tuntuu toimivan paremmin ja nopeammin kuin 32-bittinen. Ainoastaan Flashin kanssa ollut ongelmia mutta sekin poistuu kun pian julkaistaan Flash 11 joka on natiivi 64-bittinen.
-
64bit koitin suoraan live-levyltä, käynnisty kyllä mutta ei minkäänlaista kuvaa ja saman teki asenna ubuntu kohdasta.
Milläs ohjelmalla voin windowsissa tarkistaa onko .iso tiedosto ehjä?
-
md5summer (http://www.md5summer.org/)
-
Ei noissa keskimääräisessä käytössä yleensä huomaa mitään eroa. 32 bittinen on hieman helpompi ylläpitää (Flash) tavallisille käyttäjille, runsaasti tehoa vaativiin sovelluksiin (esim. äänistudio tai videoiden muuntaminen) on 64 bittinen parempi ja konekin usein sen mukainen. Joissain (melko harvoissa) läppäreissä ei toimi muu kuin 32 bittinen oikein, kokeile ajaa suoraan asennuslevyltä (CD) asentamatta ensin.
-
Toi näyttäis olevan Win-softa. Miten tarkistus tehdään Linuxissa?
md5summer (http://www.md5summer.org/)
-
Toi näyttäis olevan Win-softa. Miten tarkistus tehdään Linuxissa?
md5summer (http://www.md5summer.org/)
Päätteessä:
~$ md5sum --help
Usage: md5sum [OPTION]... [FILE]...
Print or check MD5 (128-bit) checksums.
With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
-b, --binary lue binäärimuodossa
-c, --check lue MD5-summat TIEDOSTOista ja tarkista ne
-t, --text lue tekstitilassa (oletus)
The following three options are useful only when verifying checksums:
--quiet don't print OK for each successfully verified file
--status don't output anything, status code shows success
-w, --warn warn about improperly formatted checksum lines
--help näytä tämä ohje ja poistu
--version tulosta versiotiedot ja poistu
Summien laskutapa on kuvattu dokumentissa RFC 1321. Tarkistettaessa syötteen
tulisi olla tämän ohjelman aikaisempaa tulostetta. Oletustilassa tulostuu
rivi, jolla on tarkistussumma, tyyppiä ilmaiseva merkki (”*” = binääri,
” ” = teksti), ja TIEDoston nimi.
Report md5sum bugs to bug-coreutils@gnu.org
GNU coreutils home page: <http://www.gnu.org/software/coreutils/>
General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
Report md5sum translation bugs to <http://translationproject.org/team/>
-
Joissain (melko harvoissa) läppäreissä ei toimi muu kuin 32 bittinen oikein, kokeile ajaa suoraan asennuslevyltä (CD) asentamatta ensin.
Tähän haluaisin lisätä että tilanne voi myös olla toisinpäin. Joku vuosi takaperin kun läppärini ei tuntunut olevan täysin tuettu raudaltaan, niin 64bit versio toimi aika pitkään huomattavasti paremmin mitä 32bit.
-
Ubuntu 11.04 64 bittinen tuli asennettua ja asennus onnistui ihan ok win7 puolellekkin pääsee vielä asennuksen jälkeen. Tosin läppäri vaihtui :intel i3 380m prossul 4gb ram nvidia geforce 1gb ram. Kaikki tuntuisi toimivan ainakin vielä. Keskeytys tila ei toimi vaa jää jumiin menee päälle pois mutta sillä nyt ei ole niin merkitystä ja Nvidian näytönohjain ajuri piti asentaa itse asennuksen jälkeen.