Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: Pontus12 - 02.06.11 - klo:20.36

Otsikko: Natty ja skypen ääni
Kirjoitti: Pontus12 - 02.06.11 - klo:20.36
Voisiko joku neuvoa, miten skype osaisi käyttää Acer1:n miniläppärin mikrofonia. Skype toistaa testipuhelussa äänen, mutta ei minun puhumaani, jolloin ääni ei tietenkään kuulu vastaanottajalle. Dellissä se toimii, mutta Acerissa on joku ongelma. Pojallani on Acer ja haluaisin puhua hänelle Prahaan ilman kalliita maksuja.
Otsikko: Vs: Natty ja skypen ääni
Kirjoitti: Tomin - 02.06.11 - klo:20.43
Oletko tarkistanut kuuluuko ääni muutenkaan? Jos avaat ääniasetukset, löytänet sieltä Tallennus-välilehdeltä mikrofonin äänenvoimakkuuden ja palkin josta näet sen äänenvoimakkuuden tason (kokeile puhua/tuottaa ääntä). Tarkista myös Laitteisto-välilehdeltä, että valittuna on oikea laite (sellainen jossa on myös sisääntulo/input, itselläni Analog Stereo Duplex).
Otsikko: Vs: Natty ja skypen ääni
Kirjoitti: Pontus12 - 02.06.11 - klo:20.57
Minulla on Analog stereo duplex ja sisään rakennettu äänentoistolaite. Omassa koneessani toimii usbi-puhelimen kautta, mutta ilman sitä vain äänen toisto. Nauhoitin Ubuntun nauhurilla ogg-tiedoston ja kaikki toimi. Kun tallensin sen, se toisti äänen ok. Ongelma on siis skypen ja Nattyn yhteispelissä. Sama koskee myös lts-versiota Acerissa. Skype käyttää kaikissa kohdissa pulse audiota, eikä anna mitään vaihtoehtoja.