Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: koivukoski1 - 02.06.11 - klo:12.27

Otsikko: Ardour 3.0 alpha 5 released
Kirjoitti: koivukoski1 - 02.06.11 - klo:12.27
    Linux 64 bit: http://ardour.org/files/Ardour_64bit-3.0alpha5_9607-dbg.tar
    Linux 32 bit: http://ardour.org/files/Ardour_32bit-3.0alpha5_9607-dbg.tar
t. Koivukoski1
Otsikko: Vs: Ardour 3.0 alpha 5 released
Kirjoitti: ajaaskel - 15.06.11 - klo:12.33
Varo hieman tallentamasta tuolla alpha-versiolla vielä mitään tärkeää. 
Otsikko: Vs: Ardour 3.0 alpha 5 released
Kirjoitti: koivukoski1 - 15.06.11 - klo:13.41
Kiitti vinkistä, nyt linux puoli pelkällä kokeilulla, uusia ytimiä jne. Yritin myös tuota Ronskinpuoleista optimointia gcc 4.6:a. jotain jäi puuttumaan? Haaveena oli Sandy Bridge AVX ... Eli tällä koneella (osiolla) ei mitään talletettavaa / hukattavaa.
t. Koivukoski1 
Otsikko: Vs: Ardour 3.0 alpha 5 released
Kirjoitti: Heikki Ketoharju - 16.06.11 - klo:21.12
Oho! Tätä pitääkin testata.

Alpha 4:ssä oli vielä joitain aika inhottavia bugeja, mm. timestretch- ja transpose-ominaisuudet toimi vähän miten toimi (jos toimi). Tosin samaa pulmaa on kyllä ollut ihan Ubuntun mukanakin tulevassa (patchatyssä) Ardour-versiossa.

Sen sijaan midi-puoli on tosi mainio! Toimii niinkuin sen pitääkin. Paitsi uusi reititinsysteemi on vielä hieman hiomaton.
Otsikko: Vs: Ardour 3.0 alpha 5 released
Kirjoitti: Heikki Ketoharju - 19.06.11 - klo:19.29
Jaaha, jossain vaiheessa näemmä julkaistiin jo Alpha 7?

Ei mitenkään erikoisen vakaa ole ainakaan minun käytössäni: Uutta projektia aloittaessa pitää käynnistää koko ohjelma uudestaan, tai muuten tulee segfault... Audiopalojen timestampit ei toimi kunnolla ja myös editointi on hankalaa, koska ohjelmassa on graafisia bugeja.

Mutta uusi export-systeemi on kyllä tosi hieno ja onhan se myös hauskaa kun käyttöliittymä muuttuu versioiden välillä. Nyt on Alpha seiskassa ihan erilainen yläpalkki kuin alpha nelosessa oli.