Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: ubunisti - 12.05.11 - klo:10.33
-
Mistä saa yksinkertaiset ohjeet siihen miten korjata adoben crash ilmoitukset kun koittaa katsoa videoita isolla näytöllä,eli ei anna toistaa videota täydellä näytöllä ollenkaan,mutta muuten toimii kyllä videot ja youtubet sekä netti pelit yms... ::)
adoben flash jutut on päivitetty sivultaan ja synapsin kautta poistettu kaikki muut turhat flashit ja ei ole kuin 10 käytössä... ::)
-
Yksinkertaista keinoa ei ole, koska kyseessä on suljeetua koodia oleva murheenkryyni ja Adobe ei liikoja tukia anna. Kerroppa näytönohjaimestasi (mikä, paljonko muistia, ...) ja mitä ajuria käytät, niin homman haarukointi helpottuisi.
Ystävällisin terveisin
Jallu59
-
adoben flash jutut on päivitetty sivultaan ja synapsin kautta poistettu kaikki muut turhat flashit ...
Ohjelmalähteistä on saatavilla toimiva Flash-plugin, joten ei ole välttämätöntä (lue turhaa touhua) noutaa Adoben sivuilta flash (paitsi, jos haluat ottaa käyttöön 64-bittisen Alpha/Beta eli kokeiluversion Flash-plugininista).
Eri työpöytiä varten on tarjolla oma pakettikokonaisuutensa:
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=restricted-extras&searchon=names&suite=natty§ion=all
Commonly used restricted packages for Ubuntu
This package depends on some commonly used packages in the Ubuntu multiverse repository.
Installing this package will pull in support for MP3 playback and decoding, support for various other audio formats (GStreamer plugins), Microsoft fonts, Java runtime environment, Flash plugin, LAME (to create compressed audio files), and DVD playback.
Please note that this does not install libdvdcss2, and will not let you play encrypted DVDs. For more information, see https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats/PlayingDVDs
Please also note that packages from multiverse are restricted by copyright or legal issues in some countries. See http://www.ubuntu.com/ubuntu/licensing for more information.
-
9550 256 MB AGP 3D Connect VGA,DVI,Svideo
On näytöohjain kortti ja toimii hyvin,mutta en ole saanu ajureita ubuntuun laitettua mistään,, ::)
ja flash-plugin mozilla ei toimi ollenkaan eli vain tuo adoben 10 juttu toimii ja käyttöjärjestelmä on 32 bittinen,
Ihmettelyä herätti myös se että alkuun oli se uusi hieno työpöytä juttu käytössä mutta siten yhtä äkkiä muutti ittensä perus työpöytä asetuksille,,... ::)
-
On näytöohjain kortti ja toimii hyvin,mutta en ole saanu ajureita ubuntuun laitettua mistään,, ::)
Ubuntussa on oletuksena käytössä hyvä avoin ajuri Ati Radeon 9550:lle. Mitään lisätoimenpiteitä sen suhteen ei tarvitse tehdä.
ja flash-plugin mozilla ei toimi ollenkaan eli vain tuo adoben 10 juttu toimii
Siis flashplugin-installer ei ole toiminut? Outoa, jos kyseessä on ollut puhdas asennus ilman muita Flash-säätöyrityksiä.
Ihmettelyä herätti myös se että alkuun oli se uusi hieno työpöytä juttu käytössä mutta siten yhtä äkkiä muutti ittensä perus työpöytä asetuksille,,... ::)
Jos et saa työpöytätehosteita takaisin ulkoasuasetuksista, ehkä olet onnistunut vaihtamaan näytönohjaimen ajurin sellaiseksi, joka ei toimi kunnolla, tai radeon-ajurin lataus epäonnistuu väärien asetusten vuoksi. Tämä voi hyvinkin aiheuttaa ongelmia myös Flashin kanssa.
Laita viestiin liitteiksi tiedostot /var/log/Xorg.0.log ja /etc/X11/xorg.conf (jos sellainen on olemassa).
-
ubuntu@ubuntu-desktop:~$ /var/log/Xorg.0.log ja /etc/X11/xorg.conf
bash: /var/log/Xorg.0.log: Lupa evätty
ubuntu@ubuntu-desktop:~$
Ei kyllä mitään näytönohjaimen ajureihin olla koskettu,sama juttu on tuossa kannettavassakin ettei kokonäytöllä anna käyttää videoita vaan kaatuu,mutta kannettavassa on sitten niin että youtuben videot näkyy isona,eli siinäkin on ati mobile sarjan näytönohjain ḱortti,eli onkohan atin korteilla tekemistä nyt näitten ongelmien kanssa??
Muuten toimii vallan mainiosti ubuntu...
-
ubuntu@ubuntu-desktop:~$ /var/log/Xorg.0.log ja /etc/X11/xorg.conf
bash: /var/log/Xorg.0.log: Lupa evätty
ubuntu@ubuntu-desktop:~$
Ne eivät ole ajettavia ohjelmia vaan tekstitiedostoja. Liitä tiedostot suoraan viestiin selaimessa: kirjottaessasi viestiä, avaa tekstilaatikon alapuolelta Lisätoiminnot ja klikkaa Liite-rivillä Selaa-painiketta. Etsi oikea tiedosto lähtien liikkeelle tiedostojärjestelmän juuresta.
-
Kävin tarkastamassa päivityksestä että onko päivitettäviä juttuja,niin adoben respat oli -
päivityksissä odottamassa ja vika korjautui,eli videot toimii nyt oikein.. :)