Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: hoopotus2 - 11.05.11 - klo:15.40

Otsikko: nimiserverit eivät toimi, syy: resolv.conf ei toimi
Kirjoitti: hoopotus2 - 11.05.11 - klo:15.40
DNS-serverien käyttö ei enää toimi. DNS-serverit on olemassa (näkyy gnomen connect information :ssa) mutta niiden käyttäminen ei onnistu. Verkkoyhteydet toimivat muuten, eli sillä tavalla toimii, kun käyttää suoria ip-osoitteita.

Allaolevasta näkyy, että resolv.conf-tiedostossa on jotain vikaa. Viittaakohan tämä tiedostojärjestelmäongelmaan? Minkähän takia vain tämä tiedosto tuntuu olevan viallinen? Tuo .tmp-tiedosto sisältää oikeat tiedot, mutta mitenkähän sen saisi käyttöön, kun nyt se yrittää käyttää tuota viallista?

Käytössö on Ubuntu 11.04:n live-USB-tikku. Muut toiminnot tuntuvat toimivan. Tämä alkoi yhtäkkiä tässä eräänä päivänä.



***@ubuntu:~$ sudo cat /etc/resolv.conf
[sudo] password for ***:
cat: /etc/resolv.conf: Input/output error




***@ubuntu:/etc$ ll

...
-?????????   ? ?    ?          ?                ? resolv.conf
-rw-r--r--   1 root root     110 2011-05-11 13:13 resolv.conf.tmp
...
Otsikko: Vs: nimiserverit eivät toimi, syy: resolv.conf ei toimi
Kirjoitti: SuperOscar - 11.05.11 - klo:17.25
Viittaakohan tämä tiedostojärjestelmäongelmaan? Minkähän takia vain tämä tiedosto tuntuu olevan viallinen?

Viittaa. Vikojahan tiedostojärjestelmässä voi olla yhdestä moneen, ja ilmeisesti tässä tapauksessa on vasta yksi. Äkkiä live-levy asemaan ja fsck:ta perään!