Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Nappi - 28.04.11 - klo:23.38

Otsikko: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: Nappi - 28.04.11 - klo:23.38
Apua mitä teen? ???
Poika päivitti versioon 11.04. Nyt käynistyksessä päästään enää promtiin sh:grub asti. :'(
Hyvät neuvot ovat nyt tarpeen.
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: mrl586 - 28.04.11 - klo:23.47
Mitä promptissa lukee?
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: Nappi - 29.04.11 - klo:00.07
Tältä näyttää.

[ylläpito on poistanut liitteen]
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: mrl586 - 29.04.11 - klo:00.22
Saatko käyttöjärjestelmän käyntiin tällä ohjeella (https://help.ubuntu.com/community/Grub2)?
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: JarTak - 29.04.11 - klo:01.27
Onko kysymyksessä niin sanottu Wubi asennus, joka on asenettu Windowsin kautta, vai onko kyseessä ihka aito asennus.
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: Jakke77 - 29.04.11 - klo:08.16
http://www.omaregan.com/?p=583
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: Nappi - 29.04.11 - klo:14.27
Ihan aito asennus. Konessa ei ole muita käyttiksiä paitsi xp virtuaallisena.  Bootin kautta pääsee ainoastaan Ubuntuun.

Lueskelen tuota GRUB2 sivua :). Voihan olla että selviän näilläkin ohjeilla. Ajatelin että jollakin olisi valmiina sopiva käskysarja joka tilanteen laukaisee. Kirjoitan toki tänne selkeät ohjeet jos saan koneen toimintaan ilman uudelleenasennusta.. Tosin en tiedä kuinka kauan jaksan viritellä. :-\

Katselen myös tuon omaregan sivuston.
Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: lompolo - 29.04.11 - klo:20.05
Käynnistyslataaja ei pääse niin pitkälle että löytäisi valikon. Tässä muutama kokeilemisen arvoinen komento. Tabulaattoritäydennys on kätevä muttei välttämätön.

Koodia: [Valitse]
configfile /boot/grub/grub.cfgyrittää ladata oletusvalikon

Koodia: [Valitse]
root ("osio")määrittää osion jossa toimitaan. Ensimmäisen sulun jälkeen kun painaa tabia kerran tai pari niin näkee vaihtoehtoja.

Koodia: [Valitse]
linux /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic root=/dev/sda1kertoo käytettävän ytimen (nattyn tämänhetkinen generic versio) sekä juuriosion (sda1 on todennäköinen vaihtoehto jos Ubuntu on koneen ainoa käyttöjärjestelmä).
Koodia: [Valitse]
bootedellisen jälkeen tämä yrittää bootata

Noiden onnistuminen tai epäonnistuminen kertookin jo lisää tilanteesta.

Otsikko: Vs: Boottaus keskeytyy
Kirjoitti: Nappi - 02.05.11 - klo:20.36
Kiitos kaikille hyvistä ohjeista. Tein asennuslevykkeen jolla korjasin ongelman. Hieno asennusohjelma havaitsi aikaisemman asennuksen ;D.  Kaikki ohjelmat ja tiedot säilyivät :o. Loistava juttu.