Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: majatalo - 17.02.11 - klo:09.58

Otsikko: ongelmia äänen kanssa
Kirjoitti: majatalo - 17.02.11 - klo:09.58
Mistä mahtaa johtua että välillä(suunnilleen joka toinen kerta) kun käynnistää koneen niin äänet eivät kuulu.
kun käynnistää koneen uudelleen niin ovat ok. eli ei kuulu sitä startup soittoa silloin kun äänet on pielessä.

kone on kytketty taulu televisioon HDMI kaapelilla joka tuo myös äänet, näytön ohjain on Nvidian.

aikaisemmin tätä ongelmaa ei ollut mutta alkoi ilmetä noin viikko sitten en tarkalleen muista päivää.

vinkkejä mistä aloittaa tutkiminen.
Otsikko: Vs: ongelmia äänen kanssa
Kirjoitti: kalarm - 17.02.11 - klo:19.50
Ensimmäiseksi tarkistaisin kaikki johdot ja liittimet.
Otsikko: Vs: ongelmia äänen kanssa
Kirjoitti: majatalo - 01.03.11 - klo:12.39
juu, kyllä tuollaiset perus asiat tulee aina katsottua.

ei voi olla johdoista kiinni, sillä langaton hiiri+näppäistä käyttäen kun käynnistää koneen uudestaan niin johdot ei liikahda ja silti uudelleen käynnistys tuo äänet käyttöön.

eli kaipaisin neuvoja mistä ääni ongelmaa kaivella linux puolella. aiheuttaako jokin että ajuri tms ei lataudu oikeassa kohdassa aina tai muu vastaava?



Otsikko: Vs: ongelmia äänen kanssa
Kirjoitti: Ganymedes - 01.03.11 - klo:20.12
...
kun käynnistää koneen uudelleen niin ovat ok. eli ei kuulu sitä startup soittoa silloin kun äänet on pielessä.
...

Tarkoittaako tuo lause sitä, että äänet eivät ollenkaan kuulu tällöin vai vain "startup soitto" ei kuulu? Ilmeisesti ensimmäistä vaihtoehtoa kun tätä yleensäkään kysytään?

Tarkoitatko oikeasti sitä, että kylmäkäynnistyksessä äänet eivät tule mukaan, mutta "restart" -vaihtoehdossa tulevat?

Tuo voisi hyvin johtua esim. näytön toiminnasta, jonka kautta tuo hdmi-ääni kulkee - eli Ubuntu ei hyväksy näytön hidastelua.

Tarkistaisin, että onko ongelmatilanteessa äänivaihtoehdoksi oikeasti valittu hdmi-ääni? Löytyy System - Preferences - Sound.

Uskoisin, että manuaalisesti valitsemalla oikeat äänet toimii jokaisessa tapauksessa. Mahdollisesti - jotenkin - kytkemällä näyttöön virrat kylmäkäynnistyksessä ensin, voisi toimia muutoinkin.

... tosin nämä ovat etupäässä vain arvailuja ...
Otsikko: Vs: ongelmia äänen kanssa
Kirjoitti: majatalo - 04.03.11 - klo:08.14
juu eli kylmäkäynnistyksen yhteydessä toisinaan äänet eivät kuulu lainkaan.
startup ääni, mp3 soittaminen, videon ääni.

kun tekee valikosta kaynnistä uudestaan ns warm boot niin silloin äänet alkaa toimintaan.

ongelma ei ilmene aina cold bootin yhteydessä.

tarkistan ääni asetukset seuraavan kerran kun ilmenee.