Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: jackherer - 21.01.11 - klo:14.31

Otsikko: Ubuntu 10.04 LTS Hidas verkko
Kirjoitti: jackherer - 21.01.11 - klo:14.31
Mikä mahtaa olla vikana kun WinXP verkossa liikkuu data ihan eri tahtiin kuin Ubuntun puolella?

Zyxel P-660HW-D1

Ethernet
Broadcom CorporationBCM4401-B0 100Base-TX
     
WLAN
Intel  PRO/Wireless 3945ABG

Huawei E1820 usb mokkula


Win puolella seuraavat nopeudet:

LAN
(http://www.speedtest.net/result/1121071335.png) (http://www.speedtest.net)

WLAN
(http://www.speedtest.net/result/1121080067.png) (http://www.speedtest.net)

Huawei E1820 mokkula
(http://www.speedtest.net/result/1121074483.png) (http://www.speedtest.net)

UBUNTU
LAN
(http://www.speedtest.net/result/1121088889.png) (http://www.speedtest.net)

WLAN
(http://www.speedtest.net/result/1121087563.png) (http://www.speedtest.net)

Huawei E1820 mokkula
(http://www.speedtest.net/result/1121147834.png) (http://www.speedtest.net)


Otsikko: Vs: Ubuntu 10.04 LTS Hidas verkko
Kirjoitti: Ganymedes - 21.01.11 - klo:17.36
(http://www.speedtest.net/result/1121371971.png) (http://www.speedtest.net)

Tuollaista tulee minulla nimellisesti 12 Mbit/s linjalla, jossa on tuntematon määrä muita käyttäjiä ja kone itsessään tekee 75 % (CPUsta) muuta.

Sinulla on siis varsin nopea yhteys LAN-pohjaisena, jossa on kuitenkin vain ilmeisesti 1 M bit/s upload.

Mielenkiintoinen kysymys ...


Jaa, mutta mistä olet saanut mokkulan joka toimii nopeudella yli 100 Mbit/s ... ei taida löytyä ihan normaalista kaupasta.

Sinun pitää testatessa disabloida muut yhteydet ja käyttää vain yhtä yhteyttä. Nuo ovat nyt kaikki LAN-tuloksia (tai epämääräisiä sekamuotoja).

Tuosta samasta löytyy todennäköisesti syy Ubuntun hitauteen - se ei välttämättä pidä siitä, että päällä on sekä LAN että WLAN samanaikaisesti. Sulje toinen (ja irrota mokkula) näitä käyttäessä.
Otsikko: Vs: Ubuntu 10.04 LTS Hidas verkko
Kirjoitti: jackherer - 21.01.11 - klo:19.03
Nopeudet on mitattu nimenomaan esittämälläsi tavalla eli pelkkä ethernet piuha, piuha irti ja Wlan ja Wlan pois ja mokkula.
Otsikko: Vs: Ubuntu 10.04 LTS Hidas verkko
Kirjoitti: ajaaskel - 21.01.11 - klo:21.47
Nuo win-puolen tulokset tuolle mokkulalle ovat paljon suurempia kuin mihin mokkulan rauta pystyy, tässä on linkki tuon Huawein specsiin:

http://www.starhub.com/content/dam/support/broadband/docs/support_broadband_E1820_productspecification.pdf (http://www.starhub.com/content/dam/support/broadband/docs/support_broadband_E1820_productspecification.pdf)
Otsikko: Vs: Ubuntu 10.04 LTS Hidas verkko
Kirjoitti: Ganymedes - 22.01.11 - klo:10.06
OK, niinpä nuo Windows-lukemat ovat kaikilta osin puppua.

Verkothan eivät sinulla ole hitaita, vaan nykymittapuun mukaan erittäin hyviä ADSL/mokkula-yhteydeksi. Siinä mielessä säikeen otsikko on varsin harhaanjohtava.

Ubuntun ajoista seuraavat kommentit:

LAN: Verkko toiminee lähellä teoreettistakin nopeutta, jolla se voi toimia (16/24) - riippuu aivan kuparilangan yhteysvälistä (esim. minä saan max 12 Mbit/s ja huonommalla ISP:llä vain max 8 Mbit/s).

WLAN: Tämä voisi toimia nopeamminkin. Jos käyttää massiiviseen kopiointiin sisäverkossa, niin kannattaa tarkistaa nopeutusvaihtoehdot - jos oikeasti toimii tällöin hitaasti - tai sitten sinulla on komponentteja jotka ovat hitaassa WLAN-luokassa.

Mokkula: Erittäin nopea mokkula, yhteyssopimus ja hyvä palveluntarjoaja.