Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: trevori - 02.01.11 - klo:21.11
-
Ajattelin kysellä muiden mauste-tottumuksia.Itsellä on vahvat chilit (habanero, naga jolokia) ja teen niistä myös sinappia ja ketsuppia. Mitkä on sinun suosikkimausteet?
-
Vanha kunnon voi.
Antaa ruokaan makua...
-
Voi onkin parasta ruoanlaitossa, mutta mikä on maustesuosikki?
-
Voi onkin parasta ruoanlaitossa, mutta mikä on maustesuosikki?
Vahvoilla mausteilla ei ole muuta virkaa, kuin peittää pilaantuneen ruuan maku ;)
Voi riittää mausteeksi.
-
Suolaa tulee joskus laitettua :)
-
Höh, eihän nyt voi olla yhtä mielimaustetta!
Chili, valkosipuli, mustapippuri, inkivääri, korianteri, neilikka, muskottipähkinä... Kaikella on sijansa. Kunhan ei maustepippuria ruokaan sotketa, yäk :P
-
Väistän valkosipulin kaukaa, pippuri on ihan hyvä pihvissä, sitruunamehua kalan päälle, chili on kohtuullisessa määrin hyvä thai-ruuissa, ketchuppia spagetin päälle, sinappia kinkun kanssa (mitenhän tuli mieleen), paistettu sipuli on ihan hyvää sen pihvin kanssa, mitähän vielä ? Suosikkeja tilanteen mukaan.
-
Erilaiset chilit tuoreina, jauheina, kastikkeina, valkosipuli, suola, mustapippuri, rakuuna, inkivääri, basilika... ja vaikka mitä muuta sopivaa aina sattuu noiden vakioiden jälkeen käteen kaapista.
-
Valkosipuli (kynsinä). Käy melkein kaikkeen ruokaan :)
-
Cajun
-
Tulee mieleen ruoka-aine, jota käytän mausteena: Aura-juusto. Joulun alla meni 5 lohkoa. Muuten valkosipulia tulee käytettyä kohtuudella useahkossa paikassa.