Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: ajaaskel - 01.01.11 - klo:18.33
-
Jotain hyvää tapahtui tänäänkin, Behringerin FCA-202 äänimoduli (stereo AD/DA -muunnin) lähti soimaan Ubuntu Studiossa vaikka se ei ole virallisesti tuettu FireWire -laite. Ffado-mixer ei näytä vielä muuta kuin "placeholder" mutta äänet tulivat silti.
VLC:n äänet saa menemään JACK: lle kun asentaa "vlc-plugin-jack": n jolloin VLC: ssä pystyy valitsemaan soittolaitteksi JACKin. Jotain bugia tuossa vielä on, johdotuksia piti vetää uudestaan usein ja Jack: in joutui välillä sammuttamaan että ääni tuli. Myös QMMP soittimen sain toimimaan Jack: in kautta mutta sama huteruus toistui.
ffado-test ListDevices
-----------------------------------------------
FFADO test and diagnostic utility
Part of the FFADO project -- www.ffado.org
Version: 2.999.0-
(C) 2008, Daniel Wagner, Pieter Palmers
This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
-----------------------------------------------
=== 1394 PORT 0 ===
Node id GUID VendorId ModelId Vendor - Model
0 0x0015640200cfa116 0x00001564 0x0000FC22 Behringer - FCA202
1 0x0011066640013424 0x00001106 0x00000000 Linux - ohci1394 -
no message buffer overruns
-
Jostain changelogista löysin behringerin ja muutamia muita laitteita, joita on tullut firewireen mukaan.
Nyt itselläkin 11.04 64 bit jo tikulla netissä. Firewireä en ole vielä tällä kokeillut. Viimeksi jäi kai ne oikeudet
antamatta ja phonic jäi mykäksi. Mutta nyt pääsen kokeilemaan tätä 64 bittistä. Pluginsit vielä puuttuu.
t.Koivukoski1
-
Eilen, 1.1.2011 ilmestyi päivitetty FireWire "Juju" dokumentti. Tuo "Juju" tarkoittaa uutta FireWire ohjelmakoodia eli uutta "stack": iä. Vanha ja uusi ovat toimineet vaihtoehtoina tähän asti, nyt tuo uusi lähestyy hyvää vauhtia sitä tasoa että se voi korvata vanhan. Puutteita siellä on edelleen etenkin äänipuolella. Tässäpä tuo dokumentti:
https://ieee1394.wiki.kernel.org/index.php/Juju_Migration#Permissions_and_ownership_for_.2Fdev.2Ffw.2A (https://ieee1394.wiki.kernel.org/index.php/Juju_Migration#Permissions_and_ownership_for_.2Fdev.2Ffw.2A)
Täältä löytyy dokumentti "Miten lisään Ubuntu Studion ominaisuudet tavalliseen Ubuntuun", tuokin on aika tuore (12 / 2010) eli kattaa Ubuntu versiot 10.04 ja 10.10:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation (https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation)
PS. Tämä Ubuntu foorumi on ollut pidemmän aikaa viikonloppuisin todella takkuinen, osoite pingaa kyllä reippaasti mutta http-vaste hukassa = minuutteja. Käyttö juuri nyt lähes toivotonta.
-
Aina mukava kuulla että audio interfacet (hitaastikin) ja vähitellen löytää tukea ubuntun maailmasta.
Nykyään pystyy jo kotosalla tekemään perus editointia sessioille yhdistelmällä wine/Reaper. Hou hou!