Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Codex - 06.11.10 - klo:14.56
-
Miten kubuntu tai ubuntu 10.04:een saa hienon "mac snowleopard tyylisen 3d-pikakäynnistyspalkin" (tai mikä sen oikea nimi lieneekään :D)? Tälläkin foorumilla immeiset esitelleet screenshotteja työpöydistään ja osalla palkki komeilee työpöydällä.
-
asentamalla avant-window-managerin
-
Avant window manager taitaa olla se, jonka saa eniten muistuttamaan Macissa olevaa. Netistä löytynee erikseen ohjeet siihen, kuinka sen saa tuunattua Mac tyyliseksi. Tämän lisäksi on olemassa Cairo dock, josta saa tehtyä ällistyttävän hienon(mielestäni hienompi kuin Macissa) näköisen palkin eri ominaisuuksineen. Itse olen jo pitkään käyttänyt Gnome Do ohjelmaa. Se sopii omaan käyttööni ja koneeseeni parhaiten.
-
Hienoa, suuret kiitokset molemmille! ;D
Cairo-dock on tosiaan hienompi mutta miten tuon saa toimimaan ilman että pääte on koko ajan avoinna..? Jos päätteen sulkee niin myös palkki häviää.
-
Lisää käynnistyviin ohjelmiin tai paina alt+f2 ja kirjoita siihen dockin käynnistyskomento.
-
Ohjelma oli jo lisätty käynnistyviin ohjelmiin sen oman valikon kautta, vaati koneen uudelleen käynnistämisen toimiakseen ilman päätettä.